Apple, iPad Air Modelini 12.9 inç Üretmek İçin Harekete Geçti!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Mevcut nesil iPad Air 10.9 inç ekran boyutuna sahip ve son raporlara göre Apple’ın yakında iPad Pro ile aynı boyutta olacak 12.9 inçlik bir modeli piyasaya sürmesi bekleniyor. Bir ekran analistine göre, bu panelin sevkiyatı bu ay içinde başlayacak ve bu da ‘beklenenden daha erken’ bir lansmana işaret ediyor.

Süper boyutlu iPad Air, daha büyük iPad Pro ile karıştırılmaması için estetik ve teknik özellik farklılıklarına sahip olacak

Display Supply Chain Consultants (DSCC) kurucusu ve CEO’su Ross Young’ın X’te tabletin ekranının sevkiyatının bu ay içinde gerçekleşeceğini belirtmesiyle Apple’ın iPad Air’in daha büyük bir versiyonunu hazırladığı zaten bildirilmişti. Young’ın istisnai bir sicili olduğundan, tahmini Apple’ın daha büyük bir tableti daha erken tanıtmak isteyeceğini ve şirketin iPad serisine ilk kez böyle bir ürün eklemeyi planladığını gösteriyor.

12.9 inçlik bir iPad Air’in tüm iPad serisini daha da kafa karıştırıcı hale getireceğine inananlar için bu versiyonu ‘Pro’ ikilisinden ayıran bir dizi fark olacak. Bunlardan en büyüğü ekran yükseltmesi olacak; her iki iPad Pro modelinin de önümüzdeki yıl mini-LED’den OLED’e geçmesi bekleniyor, böylece yüksek kontrast, daha derin siyahlar, artırılmış parlaklık ve daha fazlası iPad Air’in ‘Liquid Retina’ IPS LCD ekranından ayırt edilebilecek.

Bir diğer fark ise iPad Air’in ProMotion teknolojisini kullanamayacak olması ve iPad Pro serisinin yüksek yenileme hızına sahip paneli destekleyen tek seri olması. OLED yükseltmesi sayesinde Apple, 11 inç ve 12.9 inç modellere daha ince çerçeveler ekleyerek iPad Pro modellerinin tasarımını bir üst seviyeye taşıyabilir.

iPad Air’in IPS LCD’si ile bu çerçevelerin ne kadar ileri gidebileceği konusunda sınırlamalar var, bu nedenle bu tablet iPad Pro kadar fütüristik görünmeyecek. iPad Pro konusunda bir kişi Young’a OLED sevkiyatlarının ne zaman başlayacağını sordu ve Young Ocak ayında yanıtını verdi. Yeni tabletlerin 2024’ün ilk çeyreğinde duyurulmasını bekliyoruz ve yeni tabletlerin hem teknik özellikler hem de tasarım açısından tam olarak nasıl değiştiğini o zaman öğreneceğiz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon