Apple, iPhone 12’nin Radyasyon Endişelerini Çözmek İçin Yazılım Güncellemesi Yayınlayacak

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Apple, Fransız düzenleyicilerin iPhone 12s’nin radyasyon seviyelerinin uygun olmadığı iddialarının ardından endişeleri gidermek amacıyla bir yazılım güncellemesi hazırlıyor. Reuters’in raporuna göre, Fransa, ülkenin radyasyon gözlemcisi ANFR’ın tavsiyeleri doğrultusunda akıllı telefonların satışını durdurdu, ancak Apple bu iddiaları reddediyor ve sorumluluğu Avrupa ülkesinin test protokollerine yüklüyor gibi görünüyor.

Apple, bu durumun bir güvenlik sorunu olmadığını vurguluyor ve telefonun uluslararası kuruluşlar tarafından küresel radyasyon standartlarına uygun olarak onaylandığını belirtiyor. Yazılım güncellemesi radyasyon seviyelerini düzeltemeyecek, çünkü bu bir donanım sorunu olarak kabul ediliyor, ancak güncelleme, Fransız düzenleyicilerin kullandığı protokollere uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Apple, yazılım güncellemesinin iPhone 12s’in gelecekteki radyasyon testlerinden geçmesine izin vereceğini umuyor ve “iPhone 12’nin Fransa’da satışına devam etmesini” bekliyor.

Fransa, 2020 yılında radyasyon düzenlemelerini değiştirdi ve testler sırasında vücut tarafından emilen radyo frekansı enerjisi oranını göz önünde bulundururken eller gibi ekstremiteleri de dikkate almaya başladı. Yakın zamanda uygulanan SAR testleri sırasında Fransız düzenleyiciler, iPhone 12s’in baş ve vücut dikkate alındığında testi geçtiğini ancak telefonu tutarken normal enerji emilim seviyelerini aştığını belirledi.

Belçika ve Danimarka, Apple’ın yanında yer aldı. Belçika Dijitalleşme Bakanı Mathieu Michel, yerel testlerin güvenilir olduğunu söyledi ve satışların askıya alınmamasını tavsiye etti. Danimarka Güvenlik Kurumu da iPhone 12s’in radyasyon seviyeleri konusunda endişeleri olmadığını belirtti. Sektör uzmanları, bulguların telefonun radyasyon kaynaklı yanık veya sıcak çarpması riskini göstermediğini belirtiyor.

Fransa, Apple’ın yazılım düzeltmesinin yeterli olması gerektiğine inanmıyor ve testlere devam etmeyi planlıyor, bu güncellemenin yakın gelecekte yayınlanması bekleniyor. Bu sırada Apple, enerjisini iPhone 12’den uzaklaştırıp yeni iPhone 15’e odaklanıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon