Apple, Yapay Zeka Destekli Siri İçin iPhone 16’da Mikrofon Kalitesini Artırabilir

Büşra Koça
A+A-
Reset

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, yapay zeka ile geliştirilmiş yeni Siri deneyimini iyileştirmek için iPhone 16 mikrofonunda önemli bir yükseltme planlıyor.

Son yazısında Kuo, “Siri’nin donanım ve yazılım özelliklerinin ve teknik özelliklerinin güçlendirilmesinin, yapay zeka tarafından üretilen içeriği teşvik etmenin anahtarı olduğunu” söylüyor ve Apple’ın üretken yapay zeka hedeflerinin ve büyük dil modellerinin (LLM’ler) Siri’ye entegrasyonunun büyük ölçüde gelişmiş ses girişi işlemeye dayanacağını ekliyor.

Kuo, bu amaçla Apple’ın iPhone 16 için büyük bir mikrofon yükseltmesi hazırladığını ve daha iyi sinyal-gürültü oranının “Siri deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek” temel bir özellik olduğunu söylüyor. Yeni mikrofon ayrıca suya karşı daha dayanıklı olacak.

Yükseltme, Apple’ın gelişmiş Siri özelliklerini iPhone 16’nın önemli bir satış noktası haline getirmeyi planladığını gösteren diğer raporları da destekliyor. LLM’ler tarafından desteklenen yeni Siri özelliklerinin iOS 18’de sunulması bekleniyor ve Kuo’nun raporunda Apple’ın bu yılın üçüncü çeyreğinde Siri ekibini üretken yapay zeka ve LLM’leri entegre edecek şekilde yeniden organize ettiği belirtiliyor. Bununla birlikte Kuo’nun tahminleri, ek cihaz içi yapay zeka özelliklerinin iPhone 16 modellerine özel kalabileceği yönündeki söylentilere de ağırlık kazandırıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon