Apple’ın iPhone’ları Korumak İçin Kullanıma Sunduğu ”Kilit Modu” Hacklendi!

Büşra Koça
A+A-
Reset

iOS 16 ile tanıtılan “Kilit Modu” özelliğinin güvenliği konusunda endişeler ortaya çıktı. Bilgisayar korsanları, bu özelliği bypass etmenin bir yolunu bulmuş durumda. ABD merkezli teknoloji devi Apple, Kilit Modu ile kullanıcıların ciddi siber saldırı durumlarında telefonları üzerinde kısıtlamalar yapmalarına imkan tanımıştı.

Ancak son raporlar, bu özelliğin kolayca atlatılabildiğini gösteriyor. Siber güvenlik şirketi Jamf Threat Labs’in yaptığı bir çalışmaya göre, bilgisayar korsanları Kilit Modu’nu etkisiz hale getirebiliyorlar ve hatta sahte bir Kilit Modu oluşturabiliyorlar. Bu durum, Apple’ın özelliğe olan güvenini sarsarken, siber güvenlik uzmanları da durumun ciddiyetine dikkat çekiyorlar.

Siber güvenlik araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre, Kilit Modu özelliği siber saldırılara karşı kullanıcıları korumaya odaklanmış durumda, ancak bu sınırlı bir koruma sağlıyor. Özellik, antivirüs veya kötü amaçlı yazılımları tespit etme yeteneğine sahip değil. Bu nedenle, bir iPhone zaten bir saldırıya maruz kalmışsa, Kilit Modu’nun etkisi sınırlı kalıyor.

Yapılan araştırma aynı zamanda, iPhone’ların varsayılan internet tarayıcısı olan Safari’nin, Kilit Modu üzerindeki etkilerini de ortaya koydu. Bilgisayar korsanları, Kilit Modu’nun Safari üzerindeki çalışma yöntemini değiştirerek cihazdaki PDF dosyalarını okunabilir hale getirebiliyor. Oysa bu özellik etkinleştirildiğinde, dosyaların okunamaz hale gelmesi gerekiyor. Apple henüz bu konu hakkında bir açıklama yapmadı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon