Apple’ın Scary Fast Ekim Mac Etkinliği: Nasıl İzlenir ve Neler Bekleniyor?

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

İşte sürpriz diye buna deniir! Apple’ın bu yıl bir etkinliği daha var. Çeşitli tedarik zinciri sorunlarının geçen ayki iPhone 15 etkinliğinde ek donanım duyurma planlarını suya düşürdüğü haberleri dolaşıyor. Şirket geçmiş yıllarda basın bültenleri aracılığıyla son bir duyuru turu yapmayı tercih ederken, bu kez bağımsız bir etkinlik düzenliyor.

Şirketin geçen hafta Scary Fast için davetiye göndermesi, Ekim ayında yapılacak böyle bir etkinliğin uzun zamandır beklenen yeni masaüstü bilgisayar ürünlerinin piyasaya sürüleceğine işaret edebileceği spekülasyonlarına yol açtı. Bununla birlikte, son birkaç etkinliğin aksine, bizzat katılım söz konusu değil. Yani, önemli bir haber, ancak belki de insanların dünyanın dört bir yanından gelmesini isteyecek kadar önemli değil.

Her zaman olduğu gibi, etkinliği takip etmenin en hızlı ve kolay yolu Apple’ın etkinlikler sayfasını ziyaret etmek. Apple her zamanki gibi yayını YouTube üzerinden de gerçekleştirecek.

Bu sefer ne beklediğimize gelince, bariz Cadılar Bayramı imalarına ek olarak, “Scary Fast” büyük olasılıkla yeni çiplere bir gönderme. Bu arada, hem davetiyedeki gümüş Apple logosu burada yeni Mac’lerle karşı karşıya olduğumuzun önemli bir göstergesi.

Dolayısıyla, şu anda en mantıklı gündem maddeleri, sırasıyla M3 ve M3 Pro çipleriyle güçlendirilmiş bir MacBook Pro yenilemesinin yanı sıra yeni bir 24 inç iMac. Apple’ın 32 inçlik bir iMac/iMac Pro üzerinde de çalıştığı söyleniyor, ancak bunun en erken gelecek yıl piyasaya sürülebileceği düşünülüyor. Ancak Apple, macOS Sonoma’nın gelişini gecikmiş de olsa bazı yeni donanımlarla duyurmaya hazır görünüyor.

iPad bu sefer kesinlikle biraz sevgi görebilir. Pro şu an için en olası model gibi görünse de açıkçası bu sefer tüm seriyi kapsayan bir durum söz konusu olabilir. Bu aynı zamanda tatil öncesinde bir dizi cihazı USB-C bağlantılarıyla yenilemek için de harika bir fırsat olacaktır. AirPods Max’in piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse üç yıl geçti.

Serinin herhangi bir ürünü, geçen ayki AirPods Pro 2 yenilemesinin izinden gidebilir. Her halükarda, etkinliğin sadece Mac’lerden ibaret olmayacağını beklemek yanlış olmaz. Diğer şeylerin yanı sıra, Vision Pro iPhone etkinliğinde neredeyse hiç sahne almadı. Önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülecek olan Vision Pro, demoların konuşulacağı ve daha fazla içeriğin tanıtılacağı bir etkinlik olabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon