Çin’den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye’yi Ziyarete Geldiler

Büşra Koça
A+A-
Reset

İstanbul’un sokaklarında, Çin’in otomobil devlerinden Changan markasının UNI-K iDD elektrikli aracını görmek, Türkiye’de satışa sunulup sunulabileceği sorusunu akıllara getiriyor.

Çin'den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye'yi Ziyarete Geldiler

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan araç, aynı zamanda Çin’de fiyat/performans olarak nitelendirildiği için dikkat çekici özelliği bir hayli artıyor. 🙂

Peki, bu aracın özellikleri nelerdir?

Changan UNI-K iDD, mevcut UNI-K benzinli aracın PHEV versiyonu oluyor, iDD terimi “akıllı Çift Sürüş” anlamına geliyor ve bu sistem, 48V hafif hibrit sistem, HEV, PHEV ve EREV gibi çeşitli hibrit çözümleri de destekliyor.

Çin'den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye'yi Ziyarete Geldiler

Changan UNI-K iDD, orta boy bir SUV’dur ve boyutları 4865/1948/1690 mm’dir, 2890 mm dingil mesafesi ile. Araç gizli kapı kolları, şık jantlar ve göz alıcı fren kaliperleri ile donatılmış. Arka kısımda çift yüksek monte edilmiş fren lambaları, çarpıcı arka lambalar, tavan spoyleri ve iDD logosu yer alıyor.

Çin'den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye'yi Ziyarete Geldiler

İç mekanda, merkezi bir kontrol ekranı, düz tabanlı bir direksiyon simidi ve üç LCD ekranlı bir gösterge paneli bulunuyor. Bu ekranlar lastik basınç göstergesi, navigasyon, hız ve eğlence gibi bilgileri gösteriyor. Diğer özellikler arasında yüz tanıma, sürücü yorgunluğu izleme ve sesli etkileşim de bulunuyor.

Çin'den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye'yi Ziyarete Geldiler

Ses sistemi olarak Sony kullanılmış.

Çin'den Changan UNI-K iDD SUV ile Türkiye'yi Ziyarete Geldiler

Ön koltuklar elektrikli olarak ayarlanabilir ve ısıtma ve havalandırmayı destekler. Ayrıca sürücü koltuğu masaj fonksiyonlarına sahip. Arka koltuklar tamamen katlanabiliyor.

Changan UNI-K iDD, 1.5T hibrit motor ile donatılmış ve bu motor 125 kW güç üretirken, 260 Nm tork sağlar. Ayrıca, araç 110 kW gücünde ve 330 Nm tork üreten başka bir motora sahip. Bu güçlü motorlar, 28.39 kWh lityum demir fosfat batarya tarafından destekleniyor.

NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) standartlarına göre, aracın saf elektrikle seyahat edebilme menzili 135 kilometreye kadar uzanır. Ancak toplam seyahat menzili, benzinli motorun da katkısıyla 1000 kilometreden fazla olabilir. Changan UNI-K iDD’nin hızlanma yeteneği de oldukça iyi olup, 0’dan 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede ulaşabilir.

DC hızlı şarjı destekler ve %30’dan %80’e şarj etmek yalnızca 30 dakika sürer.Araç ayrıca 3,3 kW harici deşarj gücünü de destekliyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon