Disney CEO’su Oyun Sektöründe Büyük Çaplı Değişimlere Hazırlanıyor: Disney, Electronic Arts’ı Satın Almayı Düşünüyor

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Disney yöneticilerinin bir oyun devi olmak istedikleri ve Electronic Arts’ı satın almayı düşündükleri bildirildi. Ancak Disney CEO’su Bob Iger bu fikre sıcak bakmıyor.

Bloomberg’e göre, Iger’in yardımcıları onu, Electronic Arts’ın satın alınması aracılığıyla Disney’in oyun lisans sahibinden oyun devine daha güçlü bir dönüşümü düşünmeye itiyor. Ancak Iger her konuda olduğu gibi bu konuda da kararsız.

Disney, Avalanche Software’i kapadığı 2016 yılına kadar oyun yayıncılığı işindeydi ve daha sonra elindeki oyunları diğer geliştiricilere lisanslamaya başladı. Son yıllarda Disney lisanslı oyunlar arasında Star Wars Jedi: Fallen Order ve Jedi: Survivor’ın yanı sıra Return to Monkey Island da bulunuyor. Ayrıca Disney, bağımsız olanlar da dahil olmak üzere her boyuttaki şirketlerle çalışmak istediğini belirtti.

Electronic Arts’ın potansiyel olarak satın alınma ihtimalini ilk kez duymuyoruz. Geçen yıl NBCUniversal ve EA’nın birleşeceği bildirilmiş ancak anlaşma gerçekleşmemişti. Buna ek olarak, Amazon’un da EA’yı satın almak için teklif vereceğine dair söylentiler çıkmıştı, ancak herhangi bir gelişme olmadı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon