Cities: Skylines 2 Beklentilerin 40 Katında Satış Gerçekleştirdi!

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

8 yıl geçmesine rağmen geliştiriciler hala oyunun ne kadar başarılı olduğuna şaşırıyor. Cities: Skylines, geliştirici Colossal Order Ltd ve yayıncı Paradox Interactive için büyük ve beklenmedik bir hit olmuştu. Cities: Skylines 2 de aynı şekilde şaşırtmaya devam ediyor. Geliştiricilerin söylediğine göre oyun çıkışında beklentilerin 40 katında satış gerçekleştirdi

Colossal Order CEO’su Mariina Hallikainen ile yapılan röportajda, ilk oyun için başlangıçtaki ve çok mütevazı beklentilerinden bahsettiler, oyun için 300.000 kopya satmayı umuyorlardı, ancak oyun piyasaya sürüldükten sonra bu rakamı geçti.

Şirketin CEO’su, “Oyunun başarısı karşısında tamamen hazırlıksız yakalandık ve bu başarıyı hiç bu kadar uzun vadeli bir taahhüt olarak görmemiştik” dedi.

Cities:Skylines’ın beklenmedik başarısı, geliştiricilerin hit oyunlarını desteklemek, lansman sonrası planlarını elden geçirmek ve hatta oyun üzerinde çalışmaya devam etmek için planlanan diğer projeleri rafa kaldırmak zorunda kalmalarına yol açtı.İlk çıkışından bu yana geçen sekiz yıl içinde orijinal oyuna düzenli içerik güncellemeleri ve DLC’ler eklenerek kapsamı büyük ölçüde genişletildi.

023 itibariyle Cities: Skylines PC ve konsollarda 12 milyon kopya sattı ve PlayStation ve Xbox’ta bulunan nadir şehir kurma oyunlarından biri. 100’den fazla geliştiriciden oluşan bir ekibe sahip olduğu bilinen EA’in SimCity’si ile karşılaştırıldığında, ilk Cities: Skylines, on kişinin altında bir ekiple yapıldı ve bu da çok daha yüksek bir getiri sağladı. Devam oyunu üzerinde çalışan daha büyük bir ekip var, fakat toplam çalışan sayısı yirmi aktif geliştiricinin altında.

2023 itibarıyla Cities:Skylines PC ve konsollarda 12 milyon kopya sattı ve PlayStation ve Xbox’ta bulunan nadir şehir kurma oyunlarından biri. Görünüşe göre 100’den fazla geliştiriciden oluşan bir ekibe sahip olan EA’nın SimCity’si ile karşılaştırıldığında, ilk Cities: Skylines, on kişinin altında bir ekiple yapıldı ve bu da çok daha yüksek bir getiri sağladı. Devam oyunu üzerinde çalışan daha büyük bir ekip var, ancak toplam çalışan sayısı yirmi aktif geliştiricinin altında.

Yine de Cities: Skylines 2, başarılı bir kasaba inşa etmeye derinlemesine odaklanmaya devam edecek gibi görünen büyük ölçüde geliştirilmiş bir devam oyunu olarak karşımıza çıkıyor. İlk oyunun başarısı ve Colossal Order’ın düzenli, sağlam güncellemeler geçmişi göz önüne alındığında, devam oyunu da büyük olasılıkla büyük başarı elde edecektir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon