Cruise, 2024 Yılında Piyasaya Sürmeyi Planladığı Tekerlekli Sandalye Erişimli Robot Taksisini Tanıttı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Robotaksileri herkes için erişilebilir kılmak, şu anda birçok işletme şirketinin hedefi olmuştur ve Cruise, “Origin Mobility” adlı yeni otonom aracının tanıtımıyla bunu bir adım öteye taşımaktadır. Bu araç, tekerlekli sandalyeler ve engelliler için tamamen erişilebilir özelliklere odaklanan, sürücünün yardımına ihtiyaç duymadan bir kişinin ihtiyaç duyduğu her şeyin mevcut olduğu sürücüsüz bir otomobildir.

Araç, Cruise’un tamamen sürücüsüz, mekik boyutundaki Origin araçlarının direksiyon ve pedallar gibi geleneksel kontrollerden yoksun bir versiyonudur. Araç, geri çekilebilir bir rampanın yanı sıra tekerlekli sandalye kullanıcıları için içeride ilave alan ve zemin kelepçeleri içerecek şekilde modifiye edilmiştir. Araç, Cruise, GM ve BraunAbility ve Q’Straint’teki erişilebilir araç tasarımı ortakları arasında üç yıl süren geliştirme ve test çalışmalarının ürünüdür.

Cruise, 2024 Yılında Piyasaya Sürmeyi Planladığı Tekerlekli Sandalye Erişimli Robot Taksisini Tanıttı

Cruise, “Ulaşım zorluklarını en anlamlı etkiyle çözmeye kararlıyız, ulaşımın önündeki sistemik engelleri yıkmak ve daha fazla insanın güvenli, güvenilir yolculuklara erişebildiği bir geleceği şekillendirmek” dedi.

Cruise’s Origin Mobilite: Otonom Sürüş Erişilebilirlik

Origin Mobility’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte Cruise, şirketin gelecekteki geliştirmeleri için hizmetle ilgili içgörü ve geri bildirim sağlamaya yardımcı olmak üzere engelliler arası gruplardan oluşan bir koalisyon olan Cruise Erişilebilirlik Konseyi’ni de kurdu.

Cruise, 2024 Yılında Piyasaya Sürmeyi Planladığı Tekerlekli Sandalye Erişimli Robot Taksisini Tanıttı

ABD’de iki büyük şirket, General Motors’un Cruise ve Alphabet’in Waymo’su ile temiz enerjili robot taksi operasyonlarına öncülük ediyor. Şu anki en önemli gelişmelerden biri, San Francisco’nun Cruise ve Waymo’nun şehirde günün her saatinde kesintisiz, 7/24 yolculuk yapmasına yönelik kapsamlı beyanı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon