Elon Musk, Bu Seferde Biyometrik Bilgileri Toplayarak LinkedIn’e Rakip Oluyor!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Elon Musk, yine bildiğiniz gibi değişikler silsilesiyle karşımızda.

Daha önce Twitter olarak bilinen X, ilk olarak Bloomberg tarafından tespit edilen yeni gizlilik politikasına göre kullanıcıların biyometrik verilerini toplamaya başlayacak. Politikada ayrıca şirketin kullanıcıların iş ve eğitim geçmişlerini de toplamak istediği belirtiliyor. Politika sayfasında değişikliğin 29 Eylül’de yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Güncellenen politikada “İzninize bağlı olarak, biyometrik bilgilerinizi güvenlik, emniyet ve tanımlama amacıyla toplayabilir ve kullanabiliriz” deniyor. X biyometrik bilgilerle neyi kastettiğini belirtmemiş olsa da, genellikle bir kişinin yüz veya parmak izi gibi fiziksel özelliklerini tanımlamak için kullanılıyor. X ayrıca bu bilgileri nasıl toplamayı planladığı konusunda da herhangi bir ayrıntı vermedi.

Şirket, biyometrinin premium kullanıcılar için olduğunu ve onlara bir doğrulama katmanı eklemek için devlet kimliklerini ve bir görüntü gönderme seçeneği sunacağını söyledi. Bloomberg’in haberine göre, biyometrik veriler eşleştirme amacıyla hem kimlikten hem de görüntüden çıkarılabilir.

X’in Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Bu ayrıca, isteyenler için, devlet tarafından verilen kimliklerini işleyerek bir hesabı gerçek bir kişiye bağlamamıza yardımcı olacak” dedi. “Bu aynı zamanda X’in taklit girişimleriyle mücadele etmesine ve platformu daha güvenli hale getirmesine yardımcı olacak.”

Sosyal ağ, geçtiğimiz ay X’in Illinois sakinlerinin yüz taramaları da dahil olmak üzere biyometrik verilerini izinsiz olarak haksız yere yakaladığı, sakladığı ve kullandığı iddiasıyla önerilen bir toplu dava davasında yer aldı. Dava, X’in “yüz içeren her fotoğrafta biyometrik tanımlayıcılarını topladığı ve/veya sakladığı” konusunda “bireyleri yeterince bilgilendirmediğini” iddia ediyor.

Biyometrik bilgilerle ilgili yeni değişikliklere ek olarak, X’in güncellenmiş politikası, kullanıcıların istihdam ve eğitim geçmişini de depolamaya başlayacağını söylüyor.

Güncellenen politikada, “Kişisel bilgilerinizi (istihdam geçmişiniz, eğitim geçmişiniz, istihdam tercihleriniz, becerileriniz ve yetenekleriniz, iş arama faaliyetiniz ve katılımınız gibi) sizin için potansiyel işler önermek, bir işe başvurduğunuzda potansiyel işverenlerle paylaşmak, işverenlerin potansiyel adayları bulmasını sağlamak ve size daha alakalı reklamlar göstermek için toplayabilir ve kullanabiliriz” deniyor.

Bu hamle, X’in platformdaki doğrulanmış kuruluşların profillerinde iş ilanları yayınlamasına olanak tanıyan beta özelliği ile bağlantılı görünüyor. Sosyal medya devi ayrıca resmi bir @XHiring hesabı da oluşturdu. İşe alım girişimi Musk’ın X’i bir “her şey uygulaması” haline getirme planlarının bir parçası.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon