Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Alfa Romeo, stil ve sürüş deneyimi açısından şimdiki ve gelecekteki yeteneklerinin gerçek bir “manifestosu” olan “fuoriserie” 33 Stradale’nin yeniden doğuşunu özel bir etkinlik ile kutladı.

Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!


Benzersiz bir zanaatkarlık süreciyle, özel seri olarak ve yalnızca 33 adet üretilen yeni “iki koltuklu” coupe, İtalyan sportmenliğinin sembolü olarak markanın mirasını ve geleceğini birleştiriyor.

Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!

Birçok kişi tarafından şimdiye kadarki en güzel otomobiller arasında sayılan 1967’de piyasaya sürülen 33 Stradale, bugün, aynı cesaret Alfa Romeo ekibi tarafından yeniden tasarlandı ve geliştirildi. Markaya inanan hayran kitlesine en heyecan verici sürüş deneyimini ve bir ikonun cazibesini sunmayı amaçlayan yeni 33 Stradale, tıpkı Rönesans zanaatkar butikleri ve 1960’lardaki atölyelerde olduğu gibi, markanın tasarımcılarının, mühendislerinin ve tarihçilerinin önce potansiyel alıcıları dinlediği, ardından otomobili birlikte ürettiği, Alfa Romeo “Bottega”da yaratıldı.

Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!

Markanın geçmişine saygı niteliğindeki 33 projesinde müşteriler, projenin başından itibaren üretim sürecine dahil oldu. Müşterilerle ilk toplantılar 2022 Monza Grand Prix’sinde gerçekleşirken, 33 aracın tamamı birkaç hafta içinde satıldı.

Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato “Yeni 33 Stradale ile geçmişimizi yansıtan, markaya hizmet eden ve Alfisti’leri gururlandıracak bir otomobil ortaya koymak istedik. Böyle bir sonuç, ekibimizin uzmanlığı, sıkı çalışması ve tutkusu ile markanın geleceğinde yeni sayfalar yazma konusunda açık bir hırsa sahip yönetimin desteği ve markanın benzersiz geçmişine tam saygı sayesinde elde edilebilirdi. Yeni 33 Stradale 1969’dan bu yana markanın ilk özel yapım (‘fuoriserie’) otomobili ve sonuncusu olmayacak, söz veriyorum.” diye konuştu.

Aracın profili, ‘‘kanat’ tipi kapıları ve yanlardaki iki geniş hava girişi ile dinamik ve ince bir forma sahip. Ayrıca kapı menteşelerinin köşelere konumlandırılması ve geniş açılır tavan sayesinde sürücü, bir uçaktaki kokpite benzer biçimde geniş bir manzaranın keyfini çıkarabiliyor. Arka kısmın yüksekliği diğer spor otomobillerde olduğu gibi ön cam seviyesinde değil, tavanın ortasında konumlanıyor. Aracın aerodinamik verimliliğini, 0.375 gibi çok düşük bir Cx değerine hiçbir aktif sistem yardımı olmadan ulaşarak kanıtladığı iddia ediliyor.

Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!

Özellikle kokpit, orta konsolda bulunan ve sürüş sırasında pratik bir kullanıma sahip olan sınırlı sayıda kontrol tuşu olmasından da anlaşılabileceği gibi, sürücünün dikkatini dağıtabilecek bileşenleri en aza indirme hedefiyle tasarlandı. Sürücünün hemen önünde, sürücüye 3D ‘teleskop’ tasarıma sahip bir ekran yer alıyor. Uçak kokpitlerinde olduğu gibi kumandalar farklı seviyelerde, alçak orta konsolda ve daha yüksek bir düzlemde, tavanın iç tarafındaki merkezi kaplamaya yerleştirildi. İç mekân ‘Tributo’ ve ‘Alfa Corse’ olmak üzere iki farklı donanım seviyesinde sunuluyor. Havacılıktan ilham alan gösterge paneli ve merkezi tünelde alüminyum, karbon fiber, deri ve Alcantara gibi malzemeler kullanıldı. Her ayrıntı 1967 model 33 Stradale’nin estetik ve teknik mirasını koruyarak, özel ve ilgi çekici bir ortam yaratmak üzere tasarlanmışa benziyor.

Uçak Değil Araba! Alfa Romeo, 33 Stradale Tanıtıldı!

Alfa Romeo ekibi, bir pist otomobilinin sürüş deneyiminin yanı sıra konfor ve güvenlikten ödün vermeden günlük yol kullanımına uygun bir model sunma konusunda iddialı bir hedef belirledi. Bu nedenle yeni 33 Stradale, aktif amortisörlü çift bağlantılı süspansiyon, 2,9 V6 motor ve ZF otomatik şanzımanla Alfa Romeo mühendisliğinin en iyi özelliklerini sunuyor. Yeni Alfa Romeo Special Edition, 620 beygir gücünden fazla güç üreten V6 çift turbo motorla veya 750 beygir gücünden fazla güç sağlayan saf elektrik konfigürasyonuyla sunuluyor. Her iki sürüm de çok iyi performans gösteriyor. Nihai hız 333 km/saat’e ulaşıyor ve 0-100 km/saat hıza ulaşma süresi 3 saniyenin altında. Aktif amortisörlere ve ön aks kaldırıcılara sahip çift bağlantılı süspansiyon, yol tutuşu ve konfor sağlıyor. Alfa Romeo telli fren sistemi ve Brembo karbon seramik frenler en üst düzeyde performans sağlar. Alüminyum H-çerçeve ve karbon fiber monokok yapı, dayanıklılık ve hafiflik sağlıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon