Elon Musk, X Yapay Zeka Modelini Eğitmek İçin Bilgilerinizi Kullanabilir

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya sitesi X, Bloomberg’in sosyal medya sitesinin kullanıcılardan iş ve eğitim verilerinin yanı sıra biyometrik ayrıntıları da toplamaya başlayacağını ortaya çıkarmasının ardından bu hafta biraz sıcak sular altında kaldı. Şimdi, yeni yayınlanan bir gizlilik politikası, X’in bu verileri, toplanan diğer kişisel bilgilerle birlikte, ilk olarak Stackdiary’de Alex Ivanovs tarafından tespit edildiği gibi, yapay zeka modellerini eğitmek için kullanacağını gösteriyor.

Gizlilik politikası, şirketin topladığı bilgileri, kamuya açık verilerle birlikte makine öğrenimi algoritmalarını eğitmeye yardımcı olmak için kullanmayı planladığını açıkça gösteriyor.

Gizlilik ilanında “Topladığımız bilgileri ve kamuya açık bilgileri, bu politikada belirtilen amaçlar doğrultusunda makine öğrenimi veya yapay zeka modellerimizi eğitmeye yardımcı olmak için kullanabiliriz” deniyor.

Musk değişikliği doğruladı, ancak yalnızca kamuya açık bilgilerin toplanacağını ve “DM’ler veya özel bilgilerin” toplanmayacağını belirtti.

X’in halka açık herhangi bir yapay zeka hedefi yok, ancak Elon Musk’ın var. Kısa bir süre önce “evrenin gerçek doğasını anlamayı” amaçlayan xAI adlı bir şirket kurdu, bu nedenle belki de biyometrik verileriniz ve ilgili bilgileriniz tamamen ulaşılabilir hedefi ilerletmek için kullanılacaktır. Stackdiary, xAI ana sayfasında “misyonumuza doğru ilerleme kaydetmek” için “X ile yakın bir şekilde çalışacağını” söyleyen metne işaret ediyor.

Bu verilerin nereye gittiğine dair başka bir seçenek daha var. Musk kısa bir süre önce LinkedIn ile rekabet etme hedeflerini açıklamış, istihdam sitesinin “cringe” olduğunu ve X’in versiyonunun “havalı” olacağını belirtmişti. Bu da kullanıcı tabanından iş ve eğitim geçmişlerinin toplanmasını açıklıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon