Facebook, ‘Birden Fazla Profil Oluşturma’ Özelliğini Kullanıma Sundu

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Şirketin bugün yaptığı açıklamaya göre Facebook, kullanıcıların platformda kendilerini “daha özgür” hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla artık kullanıcıların birden fazla kişisel profil oluşturmasına izin verecek.

Bu hamle oldukça mantıklı, fakat insan şirketin bu hamleyi hayata geçirmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü merak ediyor. 🙂 Örneğin bazı Facebook kullanıcıları, profesyonel ve kişisel yaşamlarını ayrı tutmayı tercih ettikleri için platformda işle ilgili güncellemeleri ya da gönderileri belirli gruplarda paylaşmaktan çekiniyor.

Ya da belki de sadece tanıdıklarınızla veya beş yıl önce birlikte çalıştığınız biriyle değil, sadece belirli bir yakın arkadaş grubuyla bağlantılı olduğunuz bir profile sahip olmayı tercih edersiniz, böylece daha fazla paylaşımda bulunmak için kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Her profilin ilgili içeriğe sahip benzersiz bir akışı olacak ve kullanıcılar oturum açmak zorunda kalmadan profiller arasında geçiş yapabilecek.

TechCrunch’a konuşan bir sözcü, Facebook’un geçtiğimiz yıl boyunca ek profil oluşturma seçeneğini test ettiğini söyledi. Sözcü sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlara sosyal grafiklerini ayırmak ya da ilgi alanlarına göre profillerini düzenlemek istediklerinde daha fazla kontrol verme konusunda olumlu tepkiler aldığımız için bu seçenek artık küresel olarak sunulmaya başlıyor.”

Facebook Açıklaması:

Bazen ayırmak daha kolaydır; bu nedenle Facebook deneyiminizi birden fazla kişisel profille özelleştirmenizi kolaylaştırıyoruz. İster Facebook’ta yeni olun, ister uzun süredir kullanıcı olun, kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi ayrı tutmak isteyebilirsiniz veya bir profili parçası olduğunuz topluluğa bağlı, diğer profili ise yalnızca arkadaşlarınız için tutmak isteyebilirsiniz. Birden fazla kişisel profil oluşturmak, kimlerle paylaşımda bulunduğunuzu ve hayatınızın çeşitli bölümlerinde hangi içerikleri gördüğünüzü kolayca düzenlemenize olanak tanır. Sevdiğiniz yemek ortamı için bir profil, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için başka bir profil düşünün.  

Facebook’ta hangi hedef kitleyle paylaşımda bulunacağınızı seçmenize olanak tanıyan kontroller zaten sunuyoruz, ancak geçen yıl birden fazla profille denemeler yaptıktan sonra insanlardan, arkadaşlarının, gruplarının ve ilgi alanlarının daha net bir şekilde düzenlenmesinin, etkileşim kurma konusunda kendilerini daha özgür hissetmelerine yardımcı olduğunu duyduk. en alakalı olduğuna inandıkları hedef kitle. Instagram’da ayrı ilgi alanına dayalı hesapların başarısını gördük ve bu seçeneği Facebook’a getirmekten heyecan duyuyoruz. Birden fazla kişisel profil oluşturma özelliği bugün dünya genelinde kullanıma sunulmaya başlıyor ve önümüzdeki birkaç ay boyunca da devam edecek. 

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon