İçerik Oluşturuculara Müjde: Youtube, Video Düzenleme Uygulaması Youtube Create’i Tanıttı!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi video platformu Youtube’dan sürpriz bir yenilik geldi.

YouTube bu sabah, içerik oluşturucular için hem kısa hem de daha uzun videolar hazırlamalarına olanak tanıyacak, kullanımı kolay ve ücretsiz araçlardan oluşan bir paket sunacak olan yeni uygulaması YouTube Create’i tanıttı. Araç, düzenleme süreci ve çıkartmalar, GIF’ler ve efektler gibi yaratıcı araçlardan yararlanma becerisi de dahil olmak üzere içerik oluşturucuların karşılaştığı bazı zorlukları ele almayı amaçlıyor.

Şirket, yeni uygulamanın geliştirilmesinde 3.000 içerik oluşturucuya danıştığını ve onların geri bildirimlerine göre tasarladığını söyledi.

Aracı kullanmak için içerik oluşturucular kliplerini ekliyor, ardından bir dizi düzenleme aracı arasından seçim yaparak videolarını oluşturmaya başlıyorlar. Uygulamayla, bir videoyu bir araya getirirken bölünmeleri önizleme ve kliplerini kırpma gibi şeyler yapabiliyorlar. Ayrıca uygulama içinde binlerce çıkartma, GIF ve bir dizi efekt de mevcut.

İçerik Oluşturuculara Müjde: Youtube, Video Düzenleme Uygulaması Youtube Create'i Tanıttı!

Buna ek olarak, uygulama YouTube’un telifsiz parça kütüphanesine erişim sağlayacak, böylece içerik oluşturucular videolarını tamamlamak için binlerce şarkı arasından seçim yapabilecekler. Şirket, tüm bu şarkıların telif hakları açısından güvenli olduğunu, bu nedenle içerik oluşturucuların videolarından endişe duymadan para kazanabileceklerini söylüyor. Ayrıca araç, TikTok tarafından popüler hale getirilen bir özellik olan her şeyi senkronize tutmak için şarkının ritmini video kliplerle eşleştirecek.

İçerik Oluşturuculara Müjde: Youtube, Video Düzenleme Uygulaması Youtube Create'i Tanıttı!

Uygulama ayrıca istenmeyen arka plan seslerini kaldırmak için ses temizleme yapabilir, bir düğmeye dokunarak videoya eklenebilecek altyazıları otomatik olarak oluşturabilir ve nihai ürünü içerik oluşturucunun YouTube kanalına aktarabilir.

Oluşturma için ayrı bir uygulama sunma fikri, içerik oluşturucu topluluğu arasında popüler. Örneğin TikTok’taki çok sayıda yerleşik efekte rağmen, birçok içerik oluşturucu TikTok videolarını hazırlamak için ByteDance’ın uygulaması CapCut’a yöneliyor.

Başlangıçta Android için mevcut olan yeni uygulama, bugünden itibaren dünya çapında sekiz pazarda (ABD, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Endonezya, Hindistan, Kore ve Singapur) beta sürümüne başlıyor.

Şirket, uygulamayı daha fazla özellikle genişletmeye ve zaman içinde daha fazla içerik oluşturucuya sunmaya devam edeceğini söylüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon