Fahrettin Koca, Uzaktan Sağlık Uygulaması TeleMedicine’ı Duyurdu

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Eminiz hiçkimse hastaneye gitmekten hoşlanmaz, bir de kontrole gittikten sonra tahlil sonuçlarını göstermek için ya da ilaç yazdırmak için gitmek daha büyük bir işkence.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Koca, ‘reçete’ ve ‘rapor’ için artık hastanelere gidilmeye gerek kalmayacağını söyledi.

Bakan Koca; Hastaların yüzde 22’si reçete yazdırmak için hastanelere gidiyor. Onların bu taleplerini uzaktan sağlık hizmeti ile çözmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak. dedi.

Bazı kronik hastaların laboratuvar tetkiklerinin önden talebinin bu sistemle yapılabileceğini, sonuçlarının da uzaktan gösterilebileceğini dile getiren Koca, “Hastaneye gelişi mümkün mertebe azaltabilecek bir yaklaşım tarzı. Bunu aile hekimlikleri dahil olmak üzere, YAŞAM dediğimiz Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerimizden öncelikle başlamak üzere genel olarak planlıyoruz. Hedefimiz 65 yaş üstü olmak üzere, 80 yaş üstünden başlayacak şekilde 250/300 kişiye bir doktor düşecek şekilde düşünülen bir yöntem bu. Amaç hastaneye daha az gelerek sağlık hizmetini sunmak olacak.”

”Yönetmeliği yayımlandı, önümüzdeki süreçte de nerede, nasıl başlayacağının duyurusunu yaparak hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon