Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

BMW’nin alt markası olan Mini, bugün düzenlenen bir etkinlik ile yeni elektrikli otomobilini tanıttı. Countryman elektrikli versiyonla birlikte, iç dizaynıyla hayranlarının ilgisini çekecek gibi görünüyor.

BMW, beşinci nesil Mini Cooper’ı duyurdu ve bu, muadillerini yansıtmayan benzersiz bir tasarıma sahip ilk Mini EV. İlk model Mini Cooper E, 135 kW/184 hp motor, 290Nm tork ve sıfırdan saatte 62 mil hıza 7,3 saniyede ulaşıyor. Bu model 145 milden 190 mile kadar uzanan çok daha yüksek bir menzile sahip.

Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

Mini SE için bu mesafe 250 mile çıkıyor ve 330Nm maksimum tork, 160 kW/218 hp ve 0’dan saatte 62 mile 6,7 saniyede çıkma gibi daha yüksek çıkışlar içeriyor. Bataryalar da yarım saatten kısa bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olabiliyor.

Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

Görünüş açısından, beşinci nesil Mini, otomobilin ana, modern özelliklerini vurgulamak için şirketin “Karizmatik Sadelik” olarak adlandırıldı. “Tarihimizden esinlenerek, DNA’mızı tanımlayan kendi yeni tasarım dilimizi geliştirdik.” Mini Tasarım Başkanı Oliver Heilmer yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Bunun arkasındaki fikir, her yeni MINI modeline güçlü, bireysel bir karakter veren ve markanın temellerine sezgisel olarak odaklanan net, azaltılmış bir tasarım dili ile karakterize edilen bir tasarımdır.”

Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

Dışarıdan bakıldığında bu yeni tasarımda daha büyük jantlar, aynı hizada kapı kolları ve çamurluk işaret fişeklerinin kaldırılması yer alıyor. İç mekanda ise 1959 model orijinal Mini’den esinlenilmiştir; Mini’nin önünde ve ortasında “yuvarlak bir gösterge paneli” ve altında da düğmeler bulunmaktadır. Modern güncelleme, Mini İşletim Sistemi 9’u tanıtan ve medyadan uygulamalara kadar her şeyi sunan 9,5 inç yüksek çözünürlüklü OLED ekrana sahiptir. Mini ayrıca markanın ilk “akıllı kişisel asistanı” olan ve Nisan ayında duyurulan mavi beyaz İngiliz Bulldog yardımcısı Spike’ın yuvarlak OLED ekranın üzerinde belirdiği animasyonlu Mini’yi de içeriyor. Her iki şekilde de, bas-konuş düğmesi aracılığıyla veya sadece “Hey Mini” diyerek navigasyon, eğlence ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz.

Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

Beşinci nesil Mini’deki ek özellikler arasında isteğe bağlı Park Asistanı Plus (12 sensör ve dört kamera ile) ve pil ömrünü uzatabilen Yeşil Mod yer alıyor. Ayrıca, dört yeni donanım seçeneğine sahip: Essential, Classic, Favored ve JCW.

Elektrikli Mini Countryman, Tanıtıldı!

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon