Google, Uydu Mesajlaşmasını Android’e Getirmek İçin Garmin İle Ortaklık Kurabilir

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Google, Android 14 güncellemesi ile Android cihazlara uydu bağlantısı üzerinden iki yönlü iletişim getireceğini duyurdu. Güncelleme henüz yayınlanmamış olsa da, şirketin gelecekte Android telefonlara iki yönlü uydu mesajlaşmasını getirmek için Garmin ile birlikte çalıştığı düşünülüyor.

Google’ın Google Mesajlar uygulaması üzerinden Android telefonlara uydu tabanlı mesajlaşma özellikleri getirebileceği bildirilmişti. Geliştirici Neil Rahmouni, Google Mesajlar uygulamasının en son sürümünde birkaç kod dizisi keşfetti ve kodda şu ifadeler yer alıyor: “Acil durumunuzla ilgili sorularınız için %1$s numaralı telefondan Garmin Response’u arayın. Yeni bir acil durum bildirmek için yerel acil durum numaranızı arayın.” Google bu yeni özelliği Android 14’ün kararlı sürümünün dünya çapında 150’den fazla ülkede yayınlanmasının ardından kullanıma sunabilir.

Garmin’in halihazırda acil durumlarda mesajlaşmak için uydu tabanlı bağlantıya sahip birden fazla ürünü bulunuyor. Şirket, uydu bağlantısı sağlamak için dünya çapında Alçak Dünya Yörüngesi uydularından oluşan bir takımyıldızına sahip olan Iridium firması ile çalışıyor. Garmin zaten tüm ürün ekosistemini geliştirdiğinden, Google, Google Mesajlar aracılığıyla acil durum mesajlaşmasını sağlamak için Garmin’in teknolojisini kullanabilir.

Apple, uydu tabanlı acil SOS sistemini cihazlarına getiren ilk ana akım akıllı telefon markası oldu. Daha sonra Huawei de benzer bir özelliği en yeni amiral gemisi telefonlarıyla duyurdu. Samsung’un Galaxy S23 ile benzer bir özellik getirmesi beklenirken, bu gerçekleşmedi ve akıllı telefon bölümünün başkanı TM Roh, ekosistemin henüz hazır olmadığını söyledi. Şimdi bu özelliğin önümüzdeki yılın başlarında Galaxy S24 ile piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon