BMW Group, 108 Milyon Dolarlık Batarya Lojistik Tesisi İnşa Ediyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

BMW Group’un Elektrikli Araç sektöründeki etkisi son birkaç yıldır hızla artıyor. Güney Carolina’daki üretim tesisine yaptığı 1,7 milyar dolarlık yatırım ve yeni elektrikli seçeneklerin lansmanı ile BMW, elektrikli araç endüstrisinde büyük bir oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Bavyeralı otomobil üreticisi şimdi de anavatanında yaptığı yeni bir yatırımla elektrikli araç stratejisini daha da genişletiyor. BMW’nin Leipzig’deki üretim kampüsünde, yakın zamanda yeni bir batarya lojistik tesisinin temeli atıldı. Bu yeni batarya tesisi, tamamen yeni Mini Countryman’in üretiminde önemli bir rol oynayacak.

“Leipzig ilerlemeye devam ediyor. BMW i3’ü üreterek BMW Group’un elektrikli ulaşım alanındaki öncüsü olduk. Şimdi, e-komponent üretiminin geliştirilmesi ve Mini Countryman’in yaklaşan lansmanı ile gelecek şimdiden şekilleniyor” diyor fabrika müdürü Petra Peterhänsel.

Batarya lojistik tesisi sürdürülebilirliğe de öncelik verecek. İdeal koşullarda 3.000 kilovatı (kW) aşan bir çatı güneş enerjisi dizisi ve “5.700’den fazla yeni bitki ve ağaç” ile donatılan BMW’nin yeni tesisi minimum karbon ayak izi hedefleyecek.

İlk aşama 2024 yılının yarısında tamamlanacak. Tesis, BMW’nin elektrikli araç lojistik tesisi olarak faaliyet gösterecek ve otomobil üreticisinin elektrikli modelleri için yüksek voltajlı batarya bileşenlerini barındıracak. Tamamen tamamlandığında, Leipzig bölgesinde 500 yeni istihdama ev sahipliği yapacak.

BMW, 2026 yılına kadar satılan araçlarının üçte birinin tamamen elektrikli olacağını söylüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon