Huawei’den Google Uygulamasındaki Virüs Uyarısına Açıklama Geldi!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Teknoloji dünyası dün Huawei ve Honor cihazlarının çoğunun Google uygulamasını virüs olarak işaretlemeye başlamasıyla çılgına döndü. Bu münferit bir sorun olarak başladı, ancak kısa sürede dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların bu sorunla karşı karşıya olduğunu öğrendik. Neyse ki, resmi bir açıklama geldi ve artık sorunun ne olduğu konusunda endişelenmenize gerek kalmadı.

Huawei kullanıcılarının virüs içeren Google uygulaması konusunda endişelenmesine gerek yok, çünkü artık bir düzeltme mevcut

Huawei sonunda adım attı ve neler olduğuna dair bir açıklama yaptı. Tüm Huawei cihazlarındaki virüs tespit ve temizleme motorunun Avast tarafından idare edildiğini bilmek önemli. Çinli akıllı telefon üreticisi, 27 Ekim tarihli en son Google uygulamasının bazı içeriklerinin değiştirildiğini ve bu değişikliklerin ilk etapta bir virüs uyarısının tetiklenmesinin nedeni olduğunu iddia ediyor.

Huawei, bu sorunun farkında olduğunu bile iddia etti ve düzeltmek istiyorsanız oldukça basit bir çözüm sundu. İçiniz rahat olsun, Google uygulaması hiçbir şekilde virüslü değil ve tek yapmanız gereken bazı ince ayarlar yapmak.

Huawei cihazınızda, Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar > Optimize Edici > Depolama > Önbelleği Temizle ve Verileri Temizle adımlarını izlemeniz gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra Optimizer uygulamasını açın, sağ üst köşedeki Ayarlar’a tıklayın ve Antivirüs yazılım güncellemesi için Wi-Fi ve mobil veriyi seçin. Bu işlem tamamlandığında, bir ‘Güncelleme Tamamlandı’ mesajı alacaksınız. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun tabii ki.

Şimdi, Huawei cihazınızda yaşanan sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için sadece Google uygulamasını açmanız yeterli. Şirket, artık sorunun Avast kaynaklı olmadığını iddia ediyor, bu nedenle endişelenmenize gerek yok. Dünkü sorun, hemen hemen herkesi endişelendiren türden bir sorundu. Sonuçta, Google uygulamasına bir virüs bulaşması hoş bir durum değil, ancak neyse ki sorunun kaynağı ne Google’da, ne de Huawei ya da Avast’ta bulunuyor. Sorun, yalnızca Google uygulamasında yapılan bazı değişikliklerden kaynaklandı.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon