İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Köpekler, insanların en eski ve en sadık dostlarından biridir. Yüzyıllardır insanlarla birlikte yaşayan bu muazzam hayvanlar, sadakatleri, zekaları ve çeşitli ırklarıyla her türlü yaşam tarzına uyum sağlayabilme yetenekleriyle bilinirler. Köpekler sadece sevimli evcil hayvanlar değil, aynı zamanda rehberlikten korumaya, avcılıktan arkadaşlığa kadar pek çok farklı görevde insanlara hizmet ederler. Bu yazıda sizlere köpeklerle ilgili çok fazla bilinmeyen ilginç bilgiler aktaracağız.

İşitme duyuları çok hassastır

Hepimiz köpeklerin bizden çok daha yüksek frekansları duyabildiğini biliyoruz, ancak daha uzağı da duyabildiklerini biliyor muydunuz? Genel olarak, köpekler bizden çok daha yumuşak sesleri duyabilirler, bu nedenle çok daha uzaktaki şeyleri duyabilirler.

İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Bu, onları harika arama ve kurtarma ekipleri yapan bir başka özelliktir. İz sürmek için çoğunlukla burunlarını kullanacak olsalar da, işitme duyuları da gerçekten yardımcı olabilir (özellikle aradıkları şeye yaklaştıkça). Gergedan kaçak avcılarının izini sürmeye yardımcı olduğu için PDSA Altın Madalyası ile ödüllendirilen K9 Killer gibi köpekler, hem koku hem de işitme duyularını kullanarak iz sürme konusunda mükemmeldir

Köpeklerin kulaklarını kontrol eden 18 kas bulunur

İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Eğer bir köpeğiniz varsa, kulaklarının çok fazla hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Aslında kulaklarını hareket ettirmekten sorumlu yaklaşık 18 kasları vardır. Bunlar, etraflarındaki sesleri daha iyi duymak için kulaklarının yönünü hafifçe değiştirmelerine yardımcı olur ayrıca köpeklerimizin nasıl hissettiğini bize anlatmada gerçekten büyük bir rol oynar. Bir köpeğin vücut dilinin çoğu kulaklarının yaptıklarıyla ifade edilir, bu nedenle bir köpeğin kulakları hem bizimle hem de diğer köpeklerle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için hayati önem taşır.

Koku alma duyuları bizimkinden en az 40 kat daha iyi

Beyinde farklı kokuları algılayan hücrelerin bulunduğu alan, köpeklerde insanlara kıyasla yaklaşık 40 kat daha büyüktür. Bu da köpeğinizin bizim algılayabileceğimizden çok daha fazla kokuyu algılayabileceği anlamına gelir.

İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Aslında, kendi kahraman köpeklerimizden bazıları burunları için PDSA madalyaları ile ödüllendirildi! Silah ve patlayıcı arama köpeği Buster 2003 yılında Irak’taki olağanüstü hizmetinden dolayı PDSA Dickin Madalyası ile ödüllendirildi. Büyük miktarda silah ve patlayıcıyı tespit ederek birçok sivilin ve hizmet personelinin hayatını kurtardı.

Bazılarının o kadar iyi burunları var ki hastalıkların kokusunu alabiliyorlar

Evet, tıbbi tespit köpekleri diye bir şey var. Koku alma duyuları çok iyi olduğu için bazı köpekler tıbbi durumları tespit etmek üzere eğitilebiliyor. Belirli bir durumu teşhis etmek veya daha fazla ilaca ihtiyaç duyduklarında sahiplerini uyarmak için kullanılırlar.

İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Bu inanılmaz köpeklerden biri de PDSA Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Tıbbi Tespit Köpeği Pal’dir. Pal, diyabet hastası sahibi Claire’i kan şekerindeki değişiklikler konusunda uyarmasıyla hayati bir rol oynadı. Eğer zamanında müdahale edilmeseydi, kan şekerindeki bu değişiklik onu öldürebilirdi.

Bazı köpekler inanılmaz yüzücülerdir

Aslında bütün köpekler suyu sevmeyebilir, ancak sevenler oldukça iyi yüzücü olabiliyor, ancak yine de hepsi öyle değil, bu yüzden köpeğinizin suya dalmaya karar vermesi ihtimaline karşı her zaman gözünüz üzerinde olsun.

İnsanlardan 40 Kat Daha İyi Koku Alabiliyorlar: Köpeklerle İlgili İlginç 5 Bilgi

Newfoundlandlar suda o kadar iyiler ki yıllardır su kurtarma köpekleri olarak kullanılıyorlar. 2016 yılında Whizz adında cesur bir Newfoundland, su kurtarma köpeği olarak kariyeri boyunca dokuz kişiyi denizden kurtardığı için PDSA Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon