Bailong Asansörü; Dünyanın En Yüksek Ve Açık Hava Asansörünün Çin’de Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Büşra Koça
A+A-
Reset

Bailong Asansörü, ya da diğer adıyla Yüz Ejderha Asansörü, Çin’in Hunan Eyaleti’nde bulunan Zhangjiajie şehrinin Wulingyuan bölgesinde yer alan büyüleyici bir yapı. Bu asansör, tam 326 metre (1,070 feet) yüksekliğinde camdan yapılmış ve büyük bir uçurumun kenarına inşa edilmiş.

Asansörün inşaatına Ekim 1999’da başlanmış ve 2002 yılında halka açılmış. 180 milyon Çin yuanı (yaklaşık 27 milyon dolar) maliyetle inşa edilen bu asansör, Wulingyuan bölgesinin 2002 yılında Dünya Mirası ilan edilmesi nedeniyle, çevresel etkileri ve doğal manzaraya zarar verdiği konusundaki endişelerle karşı karşıya kalmış ve yerel uzmanlar ile akademisyenler tarafından eleştirilmiş ve ciddi tartışmalara yol açmış.

Asansörün açılmasından sadece üç ay sonra, güvenlik endişeleri ve bu tartışmalar nedeniyle kullanımı durdurulmuş ve 2002-2003 yılları arasında 10 ay süreyle turistlere kapatılmış. Bailong Asansörü, toplam üç çift katlı asansörden oluşur ve her biri sadece 66 saniye de 46 ziyaretçiyi tepeye taşıma kapasitesine sahip.

15 Temmuz 2015 tarihinde, asansör resmi olarak Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yüksek ve en ağır açık hava asansörü olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca, bu büyüleyici asansör, ünlü yönetmen James Cameron’ın gişe rekortmeni filmi Avatar’ın yaratıcılarına ilham kaynağı oldu.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon