iPhone 15’in Aşırı Isınma Sorunu Çözüldü: Termal Görüntüleme iOS 17.0.3 Güncellemesinin Sonuçlarını Gösteriyor

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Eğer yeni bir iPhone 15 sahibiyseniz ve cihazınızın biraz fazla ısındığını düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede iOS 17.0.3 sürümüne güncelleme yapmak isteyeceksiniz.

Hafta sonu Apple, iPhone 15’in aşırı ısınmasına neden olan birkaç sorunun farkında olduğunu doğruladı. Şirket bunun nedenlerinden birinin, yeni telefon ve en son işletim sistemi güncellemesi olan iOS 17 ile uyumlu çalışmayan kötü optimize edilmiş uygulamalar olduğunu söyledi. Apple, ısınma sorunlarını çözmek amacıyla Instagram gibi uygulamalarının güncellenmiş sürümlerini kullanıma sunmak için Meta gibi şirketlerle birlikte çalıştığını söyledi.

Apple’a göre bir başka suçlu da iPhone 15 cihazlarının aşırı ısınmasına neden olan iOS 17’deki bir hataydı. Apple bu sorunu çözmek için bu hafta başında mobil işletim sisteminin güncellenmiş bir sürümü olan iOS 17.0.3’ü yayınladı.

ZDNET tarafından yapılan bir termal görüntüleme testine göre, iOS güncellemesinin gerçekten de iPhone 15’i rahatsız eden soğutma sorunlarını giderdiği görülüyor.

iPhone 15'in Aşırı Isınma Sorunu Çözüldü: Termal Görüntüleme iOS 17.0.3 Güncellemesinin Sonuçlarını Gösteriyor

İlk olarak ZDNET, iOS 17.0.3 güncellemesini yüklemeden önce iPhone 15 üzerinde bir termal görüntüleme testi gerçekleştirdi. Yapılan bu testte telefonların önceki iPhone modellerinden ya da rakiplerin benzer akıllı telefonlarından çok daha fazla ısındığını doğrulandı. Yayın kuruluşu, iPhone Pro ve iPhone Pro Max’in şarj cihazına takıldığında 37.7 ℃ sıcaklığın üzerine çıktığını tespit etti. Bir noktada, iPhone 15 Pro Max 41.7 ℃ sıcaklığa ulaştı. Bu gerçekten çok yüksek!

Ancak iOS 17.0.3 güncellemesinden sonra cihazın kasası çok daha soğuk hale geldi. ZDNET’e göre, iPhone 15’e dokunulduğunda hafif bir sıcaklıktan daha fazlasını hissettirmedi.

Apple’ın düzeltmesinin iPhone 15 Pro’nun güçlü işlemcisinin performansını düşüreceğine dair endişelerde uyandırdı. ZDNET’e göre, iPhone 15’in hızında ya da yanıt verme hızında çok az değişiklik oldu ya da hiç olmadı. Bu aynı zamanda diğer teknoloji kuruluşlarının iOS 17.0.3’ün işlemcinin performansını etkilemediği yönündeki bulgularını da destekliyor.

Bu aynı zamanda iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için yeni titanyum yapının aşırı ısınma sorunlarına neden olmasından endişe duyanlar için de iyi bir haber. ZDNET, termal görüntüleme testinde bu cihazların her ikisini de kullandığını ve her iki modelin de güncellemeden sonra daha soğuk bir performans sergilediğini belirtiyor. Bu bilgilere rağmen Apple’ın aşırı ısınma sorununa çözüm bulmak için tam olarak ne yaptığı ya da soruna neyin yol açtığı belli değil.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon