Apple’ın Donanım Mühendisliği Grubu Yeniden Yapılanmaya Gidiyor

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Bloomberg’in haberine göre Apple’ın iPhone ve Apple Watch ürün tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Tang Tan, donanım mühendisliği grubunda değişikliklere yol açacak bir hamleyle şirketten ayrılıyor. Apple’ın donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Ternus’a bağlı olarak çalışan Tan, Şubat ayında Apple’dan ayrılacak.

Tan’ın şirketten ayrılmasıyla birlikte, Ternus ve Tan’a bağlı olarak çalışan bazı çalışanların rolleri de değişecek. iPhone ürün tasarımı başkanı Richard Dinh, Tan’ın yerine iPhone geliştirmeyi devralacak ve doğrudan Ternus’a rapor verecek; Mac donanım mühendisliği başkan yardımcısı Kate Bergeron ise Apple Watch tasarımıyla ilgilenecek.

Tan aynı zamanda aksesuar tasarımını ve AirPods’u geliştiren akustik ekibini de denetliyordu ve bu iki grup Beats’in eski işletme müdürü Matthew Costello’ya devredildi. Costello halihazırda Beats ve HomePod’dan sorumluydu.

Bloomberg’e konuşan Apple çalışanları, iPhone, Apple Watch ve AirPods ile ilgili kritik kararların alınmasından sorumlu olduğu için Tan’ın ayrılışını “bir sarsıntı” olarak nitelendirdiler.

Tan’ın ayrılış haberi, Bloomberg’in Apple donanım başkan yardımcısı Steve Hotelling’in emekliye ayrılacağını bildirmesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon