Mastercard, Yapay Zeka Destekli Alışveriş Asistanı Muse’u Tanıttı

Büşra Koça
A+A-
Reset

Mastercard, alışveriş deneyimini kişiselleştirmek amacıyla geliştirdiği yapay zekâ destekli alışveriş asistanı olan Shopping Muse’u duyurdu. Dynamic Yield şirketini Nisan 2022’de satın alan Mastercard, bu satın alma sonrasında Dynamic Yield’ın geliştirdiği ilk projelerden biri olan Shopping Muse’u kullanıcılara tanıttı. Yeni yapay zekâ aracı, müşterilere kişiselleştirilmiş alışveriş önerileri sunmak için üretken yapay zekâ kullanıyor.

Mastercard’ın bu yeni aracı, müşterilerin dijital katalogları keşfetme ve arama şekillerinde devrim yapmayı hedefliyor. Shopping Muse’un kullanıcılarına sunduğu özellikler arasında, günlük konuşma diliyle yapılan aramaların özel ürün tavsiyelerine dönüşmesi bulunuyor. Ayrıca, yapay zekâ aracı, trendleri ve ifadeleri anlama yeteneğine sahip. Kullanıcılar, ürünleri tarif ederken “1970’ler kırsal Amerika tarzı elbise” gibi ifadeler kullanmak yerine “Vintage cottagecore elbise” gibi ifadeleri tercih ettiğinde, yapay zekâ kullanıcının isteğini doğru bir şekilde anlayabiliyor.

Mastercard, Yapay Zeka Destekli Alışveriş Asistanı Muse'u Tanıttı

Shopping Muse, kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunmak için kullanıcının alışveriş geçmişi, sorduğu sorulara verilen yanıtlar ve gerçekleştirilen sohbet içeriğine göre hareket eden bir alışveriş asistanı olarak geliyor. Bu algoritma, perakendecilerin ürün kataloglarındaki bilgileri ve müşterinin site üzerindeki davranışlarından gelen verileri kullanarak çalışır. Algoritmalar, müşterinin hem gerçek zamanlı hem de geçmişteki davranışlarını dikkate alır.

Kullanıcılar bir perakendeci sitesine giriş yaptığında, algoritmalar geçmiş satın almaları ve hatta o mağazadan yapılan, takip edilebilir fiziksel harcamaları da değerlendirir. Shopping Muse, kullanıcı tam olarak isteğini belirtmese bile alternatif öneriler sunabilir. Ayrıca, aranan ürünlere görsel olarak benzeyen, ancak gerekli etiketlerle tanımlanmamış ürünler de tavsiyeler arasında yer alabilir. Bu şekilde, Shopping Muse kullanıcıların kişisel tercihlerini anlamak ve çeşitli önerilerle alışveriş deneyimini zenginleştirmek için geniş veri setlerini kullanır.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon