Netflix Şifre Paylaşımının Engellenme Hızından Memnun Olduğunu Belirtti

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Yayın şirketi ilk olarak 2022’de Latin Amerika’daki bazı ülkelerde şifre paylaşımını kaldırmaya başladı ve aboneliklerini doğrudan ev halkı dışındaki kişilerle paylaşmak isteyenlerin ek bir ücret ödemesini gerektirdi. Şifre paylaşımı kısıtlamaları daha sonra Şubat 2023’te Kanada, Yeni Zelanda ve bazı Avrupa ülkelerine, Mayıs 2023’te de ABD, İngiltere ve diğer ülkelere yayıldı. Kademeli dağıtım, Netflix’e müşterilerin tepkisini değerlendirmek için zaman kazandırdı. Sarandos bugünkü etkinlikte “Ağırdan almak iyi oldu” dedi.

Netflix, şifre paylaşımını engellemeye karar vermeden önce on yıldan uzun bir süre boyunca şifre paylaşımının yayılmasına izin vermişti. Değişikliğin nedeni 2022’nin ilk çeyreğinde Netflix’in 10 yıl sonra ilk kez abone kaybetmesi ve gelirlerinde keskin bir düşüş yaşamasıydı. Netflix gelirini artırmak için şifre paylaşımını durdurdu, fiyatları yükseltti ve reklam destekli bir paket başlattı.

Netflix’in Bu Uygulamasından Sonraki Abone Sayısı Değişimleri

Netflix’e göre, tahminen 222 milyon ödeme yapan ev, para kazanılmayan ek 100 milyon ev ile paylaşılıyordu. Şifre paylaşımının engellenmesinin ardından Netflix, şifre paylaşımının kısıtlandığı ülkelerde güçlü abone artışı gördüğünü söyledi. Netflix 2023’ün 2. çeyreğinde ABD ve Kanada’da bir milyondan fazla olmak üzere altı milyon abone kazandı. Ücretli paylaşımın uygulandığı her bölgede gelirler arttı ve kayıtlar iptalleri aştı. Netflix, 2022’nin 3. çeyreğinde 2,4 milyon yeni aboneye karşılık 2023’ün üçüncü çeyreğinde 8,8 milyon yeni abone kazandı ve gelir 64 milyon dolar arttı.

Netflix abonelerinin artık hesaplarını yalnızca aynı evde yaşayan kişilerle paylaşmalarına izin verilirken, IP ve diğer konum verilerine dayalı olarak Netflix erişimi kısıtlanıyor. Netflix web sitesinde “Netflix hesabı, bir evde birlikte yaşayan kişiler tarafından paylaşılmak üzere tasarlanmıştır. Evinizde olmayan kişilerin Netflix izlemek için kendi hesaplarını kullanmaları gerekecektir” ifadesi kullanlıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon