Meta, Nihayet Messenger’a Uçtan Uca Şifrelemeyi Kullanıma Sundu

Büşra Koça
A+A-
Reset

Yıllar süren vaatler ve sınırlı testlerin ardından Meta, Messenger için varsayılan uçtan uca şifreleme korumasını sunmaya başladı. Mark Zuckerberg yaptığı duyuruda kişisel sohbetlerin ve aramaların varsayılan uçtan uca şifrelemeye sahip olacağını söyledi. Ancak, grup sohbetleri için şifreleme hala isteğe bağlı bir özellik olmaya devam ediyor.

Uçtan uca şifreleme, Meta veya diğer üçüncü taraf kuruluşların sohbet içeriğine erişmesine izin vermediği için önemli bir güvenlik katmanı oluşturuyor

Meta’nın Messenger başkanı Loredana Crisan bir blog yazısında “Bunu sunmak yıllar aldı çünkü bunu doğru yapmak için zaman ayırdık. Mühendislerimiz, kriptograflarımız, tasarımcılarımız, politika uzmanlarımız ve ürün yöneticilerimiz Messenger özelliklerini baştan aşağı yeniden inşa etmek için yorulmadan çalıştılar” diyor.

Meta, Nihayet Messenger'a Uçtan Uca Şifrelemeyi Kullanıma Sundu

Bu uygulama ile Messenger, Meta’nın sahip olduğu bir diğer sohbet uygulaması olan WhatsApp gibi uçtan uca tam koruma sağlamaya bir adım daha yaklaşmış olacak. Ağustos ayında şirket, Messenger’ın kullanıma sunulmasından sonra Instagram DM’lerinin de uçtan uca şifreleme korumasına kavuşacağını söylemişti.

Bu güvenlik güncellemesinin yanı sıra Meta, Messenger için bir mesajı gönderdikten 15 dakika sonrasına kadar düzenleme yeteneği; sesli mesajlar için bu ses kliplerini 1,5x veya 2x hızında oynatmak için hız kontrolü; yeni fotoğraf ve video düzenleri; ve kaybolan mesajlar için yeni bir arayüz gibi yeni özellikler de sunuyor. Şirket ayrıca Messenger’da HD fotoğraf ve video gönderme özelliği üzerinde çalıştığını söyledi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon