Meta ve LG, Apple Vision Pro’ya Meydan Okuyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

VR gözlükler, sizi gerçek dünyadan alıp götüren, tamamen farklı ve etkileyici bir dünyaya taşıyabilen sihirli cihazlardır. Heyecan verici bir teknoloji olan sanal gerçeklik (VR) gözlükleri, günümüzde giderek daha popüler hale geliyor.

Bildiğiniz gibi Apple Vision Pro’yu tanıtmadan önce Meta’nın Meta Quest adına bir sanal gözlüğü vardı. Meta’nın bu sanal gözlükleri maalesef başarı kazanamamıştı. Ancak Zuckerberg’in Apple Vision Pro ile rekabet etmek için iddialı planları var gibi görünüyor. Yeni bir raporu göre Meta yeni bir VR başlık oluşturmak için LG ile birlikte çalıştığını gösteriyor.

Meta ve LG yeni bir Quest Pro başlığı geliştiriyor

UploadVR tarafından paylaşılan bir rapora göre, Meta ve LG, Quest Pro kulaklıklarının gelecekteki modellerini üretmek için bir araya geldi. İlk başta, Meta’nın yalnızca LG’nin yan ekran tedarikçisi LG Display ile görüştüğüne inanılıyordu. Ancak yeni bilgiler, ortaklığın diğer LG iştirakleriyle “çok daha geniş bir ortaklık” ile sonuçlandığını gösteriyor.

LG Electronics yeni kulaklığın montajından sorumlu olurken, LG Energy ve LG Innotek pil ve diğer bileşenleri tedarik edecek. Tabii ki bunlarla birlikte, Micro OLED ekranlar LG Display tarafından tedarik edilecek.

Apple yeni kulaklığıyla premium bir deneyim sunmaya odaklanırken, Meta hem premium hem de giriş seviyesi segmentlerle ilgileniyor gibi görünüyor.

Sektör kaynakları, Meta ve LG’nin yeni kulaklığının 2025 yılında yaklaşık 2.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülmesinin beklendiğini iddia ediyor. Mevcut Meta Quest Pro 999 dolara mal oluyor, bu nedenle her iki şirketin de Apple Vision Pro ile rekabet edebilmek için daha güçlü donanıma yatırım yapması muhtemel gibi. Aynı zamanda Meta yakında daha uygun fiyatlı Meta Quest 3’ü 499 dolara piyasaya sürecek.

Apple Vision Pro’ya yeni bir rakip

Apple’ın Vision Pro’yu inşa etmek için en son teknolojiyi seçtiği inkar edilemez. Kesin özellikleri bilinmemekle birlikte, kulaklığın her bir göz için 4K’dan daha yüksek çözünürlüğe sahip bir Micro OLED ekrana sahip olduğunu biliyoruz. Vision Pro ayrıca gelişmiş hareket ve ses tanıma için 12 kamera, 5 sensör ve 6 mikrofona sahip, bu nedenle fiziksel kontrollere ihtiyaç duymuyor.

Apple Vision Pro, iç kısımda M2 çip (en yeni Mac’lerle aynı) üzerinde çalışıyor ve kameralar tarafından yakalanan görüntüleri gerçek zamanlı olarak işleyen yeni bir R1 çipe sahip. Mevcut Meta Quest Pro ise her bir göz için 2K LCD ekrana, yalnızca beş kameraya sahip, daha iyi hassasiyet için fiziksel kontrollerle birlikte geliyor ve Snapdragon XR2 çip üzerinde çalışıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon