Microsoft’un Yeni Xbox Mobil Oyun Mağazası 2024’te Açılabilir

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Microsoft, Xbox’un mobil oyun mağazasını önümüzdeki yıl içinde açmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl, yazılım devi Xbox mobil mağazası planlarını açıklamış ve şimdi Xbox CEO’su Phil Spencer, bu mağazayı inşa etme nedenlerini Apple ve Google gibi şirketlerin mobil uygulama mağazalarına zorlanma beklentisiyle açıklıyor.

Spencer, Financial Times’a verdiği röportajda, “Xbox’ı ve hem bizim hem de üçüncü taraf ortaklarımızın içeriklerini her ekran üzerinde sunma amacında olduğumuzu belirtiyor. Ancak şu an mobil cihazlarda bunu başaramıyoruz. Bu nedenle mobil cihazlarda da Xbox deneyimini sağlayabilmek istiyoruz.” diyor.

Microsoft, ilk olarak geçen yılın başlarında, Activision Blizzard’ı satın alacağını açıkladıktan sadece bir ay sonra “yeni nesil mağaza” konseptini açıklamıştı. Xbox mobil mağazası, Apple ve Google’ın mobil oyun mağazalarına rakip olacak şekilde tasarlandı ve Activision Blizzard’ın Call of Duty: Mobile ve Candy Crush Saga gibi popüler mobil oyunlara dayanacak.

Ancak, Microsoft’un bu mağazayı başarılı bir şekilde Android ve iOS cihazlarda çalıştırabilmesi için düzenleyicilerin Apple ve Google’a karşı harekete geçmesi gerekecek. Apple, iPhone ve iPad cihazlarında alternatif mağazalara izin vermemekte ve çoğu ülkede rakip ödeme yöntemlerine izin vermemektedir.

Microsoft, Spotify gibi şirketlerle birlikte, Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasası’nın Apple ve Google’ı mobil cihazlarda uygulama dağıtımını değiştirmeye zorlayacağını ve nihayetinde bu platformları ve mağazaları rekabete açacağını umuyor.

Microsoft, mobil oyunlarda şu anda sınırlı bir varlığa sahip ve bu durumu İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na yaptığı bir başvuruda itiraf etmiş durumda. Spencer, “Microsoft şu anda mobil oyun alanında anlamlı bir varlığı yok ve [Activision Blizzard] işlemi, mobil oyun geliştirme, pazarlama ve reklamcılık alanlarında çok ihtiyaç duyulan uzmanlığı getirecek.” diyor.

Ayrıca, Microsoft daha geniş bir Xbox mobil platformu oluşturuyor. Valve’ın Steam Deck’inde Xbox Cloud Gaming’i desteklemekte gecikmedi ve ayrıca bulut oyun odaklı el bilgisayarları için Logitech ve Razer ile ortaklık kurdu. Xbox mobil mağazanın yakında açılacak olması, geliştiricilere kendi uygulama mağazalarını Microsoft’un Xbox mobil platformunda çalıştırmalarına olanak tanıyacak.

Ancak, tüm bu planların gerçeğe dönüşmesi için Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifinin yasal olarak onaylanması gerekiyor. Microsoft şu anda CMA ile tartışıyor ve düzenleyicinin mali matematiğindeki “açık hataları” vurguluyor. Ayrıca, Avrupa Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından da yasal inceleme altında.

AB, Microsoft’un anlaşmasını onaylama olasılığının yüksek olduğunu bildirirken, FTC geçen yıl bunu engellemek için dava açtı ve dava hala belge keşfi aşamasında ve 2 Ağustos’ta bir delil duruşması yapılması planlanıyor. FTC avukatları kısa süre önce Microsoft’un “yeni nesil oyun ekosistemi” ile ilgili belgeleri talep etti, bu da şirketin Xbox mobil oyun mağazasını kurma planlarına atıfta bulunuyor olabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon