NASA Voyager 2’ye 19 Milyar Kilometre Üzerinden Yazılım Güncellemesi Gönderdi

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Voyager 2’ye, uzay aracının mümkün olduğunca uzun süre çalışmasını sağlamak amacıyla bir yazılım güncellemesi yükleniyor. Geçen yıl Voyager 1’in yönelim düzenleme ve kontrol sistemi (AACS) Dünya’ya rastgele veriler göndermeye başlamış ve NASA mühendislerinin bunun nedenini bulması aylar almıştı. AACS’nin yanlış bir moda girdiği ortaya çıktı, ancak mod değişiminin ilk etapta neden gerçekleştiği belirsiz. Bu yazılım yaması Voyager 2’de (ve Voyager 1’de) aynı şeyin olmasını engellemeyi amaçlıyor.

Voyager proje yöneticisi Suzanne Dodd şöyle açıklıyor: “Bu yama bizi gelecekte koruyacak ve bu araçları mümkün olduğunca uzun süre çalıştırmamıza yardımcı olacak bir sigorta poliçesi gibi… Bunlar yıldızlararası uzayda çalışan tek uzay araçları, dolayısıyla gönderdikleri veriler yerel evrenimizi anlamamız açısından benzersiz bir değer taşıyor.”

Voyager 2, 19 milyar kilometre uzakta olduğu için yazılım yamasının araca gönderilmesi 18 saatten fazla sürdü. Yamanın temel kodun üzerine yazılması ya da istenmeyen sonuçlar doğurması riski bulunduğundan, doğru yerde olduğundan emin olmak için AACS belleğinin bir okuması yapılıyor. Herhangi bir anormallik bulunmazsa, güncelleme 28 Ekim’de devreye girecek.

Voyager 1’e de yama yüklenmesi gerekiyor, ancak Dünya’dan daha uzakta olduğu için (24 milyar kilometreden fazla) geri gönderdiği veriler daha değerli. Bunu göz önünde bulunduran NASA, Voyager 2’yi “ikizinin test edildiği yer ” olarak kullanmaya karar verdi.

Voyager 2, bu yılın başlarında NASA’nın bir dizi planlı komut nedeniyle “antenin yanlışlıkla Dünya’dan 2 derece uzağa bakmasına neden olması” nedeniyle sonda ile teması kaybettiğinde bir sorun yaşadı. İletişim “yıldızlararası bir haykırış” kullanılarak yeniden kuruldu ve görevin en az 2026 yılına kadar devam etmesine izin verildi.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon