OpenAI Çalışanları, Yönetim Kurulunu ”CEO Sam Altman’ı Geri Almazsanız” Microsoft’a Geçeriz Diyerek Tehdit Etti!

Büşra Koça
A+A-
Reset

OpenAI çalışanlarının, şirketin yönetim kuruluna gönderdiği bir mektup ortaya çıktı. Mektupta, yönetim kurulunun istifasının talep edildiği ve kovulan CEO Sam Altman’ın tekrar işe alınması istendiği ifade ediliyor. Aksi takdirde, 500’den fazla çalışanın neredeyse tamamının istifa edeceği ve Altman’ın Microsoft’taki ekibine katılabileceği belirtiliyor.

Son üç gündür OpenAI şirketinde yaşanan gelişmeler, teknoloji dünyasını sarsıyor. Cuma günü şirketin yönetim kurulu, CEO Sam Altman’ı aniden görevden almıştı. Bu olayın ardından, Altman’ın geri dönmesi için yatırımcılar ve çalışanlar tarafından yönetim kuruluna baskı yapılırken, bugün OpenAI’a yeni bir CEO atanmış ve Altman’ın Microsoft’ta yeni bir yapay zeka ekibinin başına getirildiği duyurulmuştu. OpenAI’daki bu gelişmeler devam ederken, çalışanların yönetim kuruluna Altman’ın kovulması konusunda tepkili olduklarını ifade ettikleri bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Wired ve gazeteci Kara Swisher tarafından gün yüzüne çıkarılan bir mektuba göre, 505 OpenAI çalışanı yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Mektupta, Sam Altman’ın tekrar işe alınması ve kurulun istifa etmesi gerektiği ifade edildi, aksi takdirde çalışanların istifa edeceği belirtildi.

Mektuba imza atan çalışanların sayısının arttığı bilgisi geliyor. Altman’ın artık Microsoft’ta olduğunu ve geri dönmesinin beklenmediğini belirtelim. Kurulun istifa edip etmeyeceği konusunda henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte, şartlar sağlanmazsa OpenAI’ın neredeyse tüm personelini kaybetme riski bulunuyor.

Çalışanlar, OpenAI yönetiminin işlerini tehlikeye attığını iddia ederken, kurulu misyonlarını ve şirketi sabote etmekle suçluyor. Ayrıca, Altman ve OpenAI kurucusu Greg Brockman’ın (Altman’la birlikte işten ayrılmıştı) Microsoft’taki yeni yapay zeka ekibine katılabileceklerini de belirtiyorlar. Bu durumda, Microsoft’ın Altman’ın yeni ekibine yüzlerce çalışan ekleyebileceği öne sürülüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon