OpenAI,Yapay Zekası ChatGPT’nin‘Şirketlere Özel’ Sürümünü Yayınladı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

ChatGPT’nin viral başarısından yararlanmak isteyen OpenAI, bugün şirketin yapay zeka destekli chatbot uygulamasının iş odaklı, kurumsal bir sürümü ChatGPT Enterprise’ın lansmanını duyurdu.

OpenAI’nin ilk olarak bu yılın başlarında bir blog yazısında tanıttığı ChatGPT Enterprise, ChatGPT ile aynı görevleri yerine getirebiliyor; örneğin e-posta yazmak, makale taslağı hazırlamak ve bilgisayar kodunda hata ayıklamak gibi. Ancak yeni teklif, ChatGPT’nin üzerine “kurumsal düzeyde” gizlilik ve veri analizi özelliklerinin yanı sıra gelişmiş performans ve özelleştirme seçenekleri de ekliyor.

Bu da ChatGPT Enterprise’ı, Microsoft’un kısa süre önce kurumsal odaklı bir chatbot hizmeti olarak piyasaya sürdüğü Bing Chat Enterprise ile özellik açısından aynı seviyeye getiriyor.

TechCrunch ile paylaşılan bir blog yazısında OpenAI, “Bugün, herhangi bir göreve yardımcı olan, şirket verilerinizi koruyan ve kuruluşunuz için özelleştirilmiş bir iş için yapay zeka asistanına doğru bir adım daha atıyor” ifadelerini kullandı.

ChatGPT Enterprise, bir kuruluştaki çalışanların ChatGPT’yi nasıl kullanacağını yönetmek için çoklu oturum açma, etki alanı doğrulama ve kullanım istatistiklerini içeren bir gösterge tablosu için entegrasyonlar da dahil olmak üzere araçlar içeren yeni bir yönetici konsolu sağlıyor. Paylaşılabilir konuşma şablonları, çalışanların ChatGPT’den yararlanarak dahili iş akışları oluşturmasına olanak tanırken, OpenAI’nin API platformuna verilen krediler, şirketlerin istedikleri takdirde tamamen özel ChatGPT destekli çözümler oluşturmasına olanak tanıyor.

Ayrıca, ChatGPT’nin verileri analiz etmesine, grafikler oluşturmasına, matematik problemlerini çözmesine ve yüklenen dosyalar da dahil olmak üzere daha fazlasını yapmasına olanak tanıyan, daha önce Kod Yorumlayıcı olarak bilinen ChatGPT özelliği olan Gelişmiş Veri Analizi’ne sınırsız erişimle birlikte geliyor. Örneğin, “Bana bu verilerde neyin ilginç olduğunu söyle” gibi bir komut verildiğinde, ChatGPT’nin Gelişmiş Veri Analizi özelliği, içgörüler oluşturmak için verileri (örneğin finans, sağlık veya konum bilgileri) inceleyebiliyor.

Çalışanlarının ChatGPT’nin tüketici sürümünü kullanmasını kısıtlayan işletmelerin korkularını yatıştırmaya çalışan OpenAI, ChatGPT Enterprise’a gönderilen iş verileri veya herhangi bir kullanım verisi üzerinde modelleri eğitmeyeceğini ve ChatGPT Enterprise ile yapılan tüm görüşmelerin aktarım sırasında ve beklemede şifrelendiğini vurguluyor.

Blog yazısında OpenAI, “Yapay zekanın çalışma hayatımızın her yönüne yardımcı olabileceğine ve ekipleri daha yaratıcı ve üretken hale getirebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

OpenAI, işletmelerin kurumsal odaklı bir ChatGPT’ye yoğun ilgi gösterdiğini iddia ediyor ve tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulamalarından biri olan ChatGPT’nin Fortune 500 şirketlerinin %80’inden fazlasındaki ekipler tarafından benimsendiğini öne sürüyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon