Qualcomm Yeni Nesil XR ve AR Platformlarını Tanıttı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Qualcomm Technologies, Inc. bugün iki yeni uzamsal bilgi işleme platformunu tanıtarak yeni nesil karma gerçeklik (MR), sanal gerçeklik (VR) cihazları ve akıllı gözlükler için heyecan verici bir geleceği müjdeledi. Şirket, Snapdragon XR2 Gen 2 ve Snapdragon AR1 Gen 1 olmak üzere iki yeni platformun lansmanını yaptı.

Snapdragon XR2 Gen 2 Platformu, ince ve konforlu kulaklıklarda daha derinlemesine sürükleyici deneyimler sunmak için MR ve VR teknolojilerini bir araya getiren birinci sınıf bir platformdur. Bu platform, göz alıcı görseller ve gecikmesiz ses ile kullanıcıları sanal içerikleri fiziksel çevreleriyle birleştirmeye ve MR ile VR deneyimleri arasında sorunsuz geçiş yapmaya olanak tanır.

Qualcomm Yeni Nesil XR ve AR Platformlarını Tanıttı

Snapdragon AR1 Gen 1 Platformu ise şık, hafif akıllı gözlükleri mümkün kılmak için güç optimizasyonlarına odaklanan bir platformdur. Kullanıcılar bu platformla gözlüklerden eller serbest bir şekilde çekim yapabilir, paylaşabilir ve canlı yayın yapabilirler. Ayrıca, yapay zeka destekli ses kalitesi, görsel arama ve gerçek zamanlı çeviri gibi kişisel asistan deneyimlerini geliştirmektedir. Bu platform ayrıca kullanıcıların içerik tüketimini sorunsuz bir şekilde sağlayan bir baş üstü ekran desteği sunar.

Qualcomm Yeni Nesil XR ve AR Platformlarını Tanıttı

Qualcomm Technologies için fiziksel ve dijital dünyaların birleşmesi büyük bir fırsattır ve bu yeni platformlar, Meta ile yakın işbirliği içinde geliştirilmiştir. Bu platformlar, 2023 yılında ticari olarak Meta cihazlarında sunulacak: Snapdragon XR2 Gen 2 Platformu, Meta Quest 3 tarafından desteklenirken, Snapdragon AR1 Platformu, Ray-Ban Meta akıllı gözlük koleksiyonunu desteklemek için kullanılır.

Meta’nın CTO’su ve Gerçeklik Laboratuvarları Başkanı Andrew “Boz” Bosworth, Qualcomm Technologies ile olan işbirliklerinin geleceğin karma gerçeklik ve akıllı gözlük teknolojilerini geliştirmeye odaklandığını belirtti. Bu yeni platformlar, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için uygun fiyatlı ve birinci sınıf XR cihazlarını ve akıllı gözlükleri gerçekleştirmek için önemli bir adımdır.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon