Samsung, Romeo-Juliet Mesajlaşmasıyla Apple’a iMessage Çağrısı Yaptı

Büşra Koça
A+A-
Reset

Samsung, Apple’a karşı yeni bir çağrıda bulunarak iMessage hizmetine alternatif bir öneri sunuyor. ABD’deki resmi YouTube kanalından paylaşılan videoda, Samsung, Google’ın RCS (Rich Communication Services) mesajlaşma standardı üzerinden Apple’a mesaj gönderiyor. Videonun başlığı “Yeşil baloncuklar ve mavi baloncuklar bir arada olmak istiyor” ve Apple’ın iMessage hizmetine yönelik bir çağrı içeriyor.

Apple’ın iMessage hizmeti sadece iOS kullanıcıları arasında yüksek çözünürlüklü medya paylaşımına ve güçlü şifrelemeye olanak tanırken, iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki iletişim sınırlı kalıyor. Bu sınırlama, yalnızca SMS ve MMS standardına dayalı iletişim sağlamaktadır, bu da daha düşük gizlilik ve ek ücretler anlamına gelmektedir. Samsung, Apple’ın iMessage’a bağlılığını sonlandırarak, Google’ın küresel RCS standardını kabul etmeye çağırıyor. Videoda bu çağrı net bir şekilde ifade ediliyor.

Samsung’un yayınladığı video

Samsung’un hazırladığı video, Romeo ile Juliet arasında geçen bir mesajlaşmayı gösteriyor.
Romeo :Bunun böyle olmasından nefret ediyorum… Ailenle konuşabilir misin?
Juliet: Denedim ama bizi ayrı tutmak istiyorlar. Anlamıyorum.
Romeo : Yeşil onlara ne yaptı? Biz de balonuz.
Juliet, bu mesaj üzerine “Kelimenin tam anlamıyla, herkes bizim birlikte olmamızı istiyor.” cevabını veriyor.

Samsung, Apple’a gönderme yaparak aslında müşterilerin ayrım yapmadan iletişim kurabilmesini istiyor.

Apple, iMessage’ı iPhone’lar için bir pazarlama stratejisi olarak sunuyor. Bu özellik, kullanıcıları Meta’nın WhatsApp uygulamasına karşı bir alternatif sunma amacını taşıyor. Bununla birlikte, Apple CEO’su Tim Cook, iPhone sahiplerinin mavi ve yeşil mesaj baloncukları ayrımını büyük bir endişe kaynağı olarak görmüyor gibi görünüyor. Tüm bu faktörleri bir araya getirdiğimizde, Apple’ın iMessage’ı değiştirme konusunda pek bir nedeni olmadığı sonucuna varıyoruz.

Apple’ın bunu kabul edeceği tek bir durum olabilir, oda Avrupa Birliği kararı. Daha önce iPhone 15’lerde USB Type-C girişine geçilmesinin nedeni de buydu zaten. Ancak AB bu konuda zorlamıyor çünkü iMessage’ın kullanıcı sayısını değerlendirdiler ve ”eşik bekçisi’‘ olarak nitelendirmedikleri için geçmesine sebep herhangi bir durum şu anlık söz konusu değil.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon