Şarkı Mırıldanmaya Son! Youtube, Mırıldandığımız Şarkıları Buluyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

YouTube, Apple’ın müzik tanıma uygulaması Shazam’ı devirecek mırıldanma yoluyla aklınızdan geçen şarkıyı bulan yeni bir denemeyi Android cihazlarda duyurdu.

YouTube’un destek sayfasında belirtildiği üzere, video paylaşım platformu, uygulamanın Android sürümünde kullanıcıların YouTube’daki bir şarkıyı mırıldanarak, şarkı söyleyerek veya kaydederek bulmalarına olanak tanıyan arama özelliğini test ediyor.

Deneye erişimi olan kullanıcılar YouTube sesli aramadan yeni şarkı arama özelliğine geçerek bir şarkıyı üç ya da daha fazla saniye boyunca mırıldanabilir, söyleyebilir ya da kaydedebilir. Platform daha sonra melodiyi tanımlıyor ve kullanıcıyı resmi müzik videosu, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik veya Shorts gibi, aranan şarkıyı içeren ilgili YouTube videolarına yönlendiriyor.

Şarkıya göre arama özelliği yalnızca Android kullanıcılarının küçük bir kısmı tarafından kullanılabiliyor. Bu özellik daha yaygın bir şekilde kullanıma sunulursa, YouTube şarkı aramak için popüler bir yer olduğundan, arkadaşlarımızla ya da ailemizle konuşurken aniden o aklımıza sadece melodisi gelen şarkıları bulmak için daha fazla ziyaret edeceğimiz yer haline gelecek. 🙂

YouTube’un son denemesi muhtemelen bazı kullanıcılara tanıdık geliyor. YouTube’un ana şirketi Google, ilk olarak 2020 yılında Google uygulaması, Google Arama widget’ı ve Google Asistan’da kullanıcıların mikrofon simgesine mırıldanarak, ıslık çalarak veya şarkı söyleyerek bir şarkıyı anlamalarına olanak tanıyan özelliği kullanıma sunmuştu. Ancak aradaki temel fark, Google’ın özelliğinin şarkıyı tanımlamak için kullanıcıların 10-15 saniye boyunca mırıldanmasını gerekiyordu.

SoundHound ve MusixMatch gibi müzik tanıma uygulamaları da şarkıları söyleyerek ya da mırıldanarak tanımlayabiliyor ancak YouTube ve Google kadar popüler değiller. (Yine de onlara da göz atabilirsiniz).

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon