Söylenti: Yurt Dışından 2. Telefonu Getirmek Yasaklanacak!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Bugün ortaya atılan bir iddiaya göre, yurt dışından getirilen ikinci bir telefonu ülkeye sokmak artık gümrük vergisi ödense bile mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Bugün, yurt dışından telefon getirmeyi planlayanları yakından ilgilendiren önemli bir iddia gündeme geldi. Sabah Gazetesi’nin öne sürdüğü iddiaya göre, yolcuların yanlarında getirdiği ikinci telefonlara ilişkin uygulamalarda değişiklikler olabilir.

Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, iddiaya göre yeni düzenlemede, yurt dışından getirilen ikinci bir telefonun ülkeye sokulamayabileceği belirtiliyor. Bu durumun, gümrük vergisi ödense bile geçerli olabileceği ifade ediliyor.

Telefonlar, 3 ay kadar gümrükte bekletilebilecek

Ayrıca, gümrükte el konulan cihazların ne olacağına dair bazı bilgiler de dile getirildi. İddiaya göre, bu durumdaki telefonlar 3 aya kadar gümrük ambarlarında bekletilebilecek. Yolcular, tekrar yurt dışına çıktıklarında el konulan telefonu geri alabilecekler.

Ancak, şu an için bu bilgilerin tamamen bir iddia olduğunu ve henüz resmi bir kararın olmadığını belirtmek önemli.

Peki, normalde sistem nasıldı?

Önceden, yurt dışından gelen kullanıcılar, 3 takvim yılında vergiden muaf olarak 1 adet telefon getirebiliyordu. Ancak ikinci bir telefon getirmek istediklerinde gümrük vergisi ödemek zorundaydılar. Eğer yeni sistem doğruysa, bu vergi ödense bile cihazın sokulamayacağı ifade ediliyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon