Teknoloji Savaşı Devam Ediyor: Çin, iPhone Kullanımını Yasakladı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset


Çin, ABD ile ilişkilerinin gerilmesiyle birlikte, merkezi hükümet yetkililerinin iş yerlerinde iPhone kullanımını yasaklayarak büyük bir adım attı. Bu hamle, Apple’ın en büyük ikinci pazarındaki imajına muhtemelen zarar verecek.

İlk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen bu hamle, Apple’ın en büyük ikinci pazarındaki kamuoyu algısına büyük olasılıkla bir darbe vuracak. Habere göre ülke ayrıca kamu çalışanlarından yabancı üreticilerin cihazlarını işyerlerine getirmemelerini istiyor.

Çin, ulusal güvenliği arttırmak ve dış teknolojinin etkisini azaltmak için bazı hükümet personeline sohbet grupları veya toplantılarda iPhone kullanmayı bırakmaları talimatını verdi. Ancak hükümetin bir iç emir yayınlayıp yayınlamadığı net değil.

Çin ve ABD birbirlerine olan teknolojik bağımlılıklarını azaltmak için kısasa kısas bir mücadele içine girdiler. ABD de geçtiğimiz birkaç yıl içinde Huawei ve ZTE gibi üreticileri yasaklayarak Çin merkezli teknoloji devlerine karşı hamleler yapmıştı. Çeşitli devlet kurumları da çalışanların iş cihazlarında TikTok kullanmalarını yasakladı.

Apple, hem üretim hem de satış için Çin’e büyük ölçüde güveniyor. Şirketin üçüncü çeyrek 2023 raporuna göre, Hong Kong, Makao ve Tayvan’ı içeren bölge, Temmuz ayında sona eren üç aylık dönemde gelirin yaklaşık %19’una katkıda bulundu.

Bu tür tedbirler, teknoloji devlerinin ve ülkelerin, ulusal güvenlik ve veri güvenliği konularında daha fazla önlem almaya yönelik artan bir endişeyi yansıtıyor. Bu gelişmeler, hem ticaret hem de teknoloji dünyasında önemli değişikliklere yol açıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon