Threads, API Üzerinde Çalıştığını Açıkladı!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Instagram başkanı Adam Mosseri bugün yaptığı açıklamada bir Threads API’sinin(Uygulama Programlama Arayüzü) üzerinde çalışıldığını söyledi. Bu, geliştiricilere Threads etrafında farklı uygulamalar ve deneyimler yaratma şansı verecek.

Mosseri, Threads için TweetDeck benzeri bir deneyim hakkında bir kullanıcıyla sohbet eden gazeteci Casey Newton’a yanıt veriyordu. Instagram başkanı, yayıncıların bir sürü içerik yayınlamasından ve bunun da içerik oluşturucuların içeriğini gölgede bırakmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

“Bunun üzerinde çalışıyoruz. Endişem, çok daha fazla yayıncı içeriği ve çok daha fazla içerik oluşturucu içeriği anlamına gelmesi, ancak yine de yapmamız gereken bir şey gibi görünüyor,” dedi Mosseri bir gönderide.

Threads, “haber karşıtı” olmadığını ancak “haberleri aktif olarak güçlendirmeyeceğini” söyleyerek haber içeriği konusunda bir duruş sergiledi. Tarihsel olarak, haber yayınları Twitter, LinkedIn ve Facebook gibi platformlarda otomatik olarak yayın yapmak için üçüncü taraf araçlara ve farklı sosyal ağlarla entegrasyonlara güveniyordu. Threads gibi yeni platformlarda API’lerin bulunmaması nedeniyle yayıncıların içerikleri manuel olarak yayınlaması gerekiyor ki bu da günde çok sayıda makale yayınlayan haber kuruluşları için ideal değil.

Mosseri, yayıncıların API entegrasyonu yoluyla çok fazla miktarda içerik yayınlamasından endişe duysa da, içerik oluşturucuların da çeşitli formatlarda içerik yayınlamak için farklı araçlara ihtiyacı var. Bir API entegrasyonu varsa, geliştiricilerin bir platforma uygun özellikler oluşturmasını kolaylaştırır.

Twitter (şimdi X) ve Reddit gibi sosyal ağlar üçüncü taraf geliştiricilerin istemci oluşturmasını zorlaştırırken, Threads sağlıklı bir uygulama ekosistemi için API’sini açabilir. Geliştiriciler Bluesky ve Mastodon gibi rakip ağlar için bazı istemciler oluşturdu. Ancak her iki ağ da Threads’e kıyasla daha küçük bir kullanıcı tabanına sahip.

Bu haftanın başlarında Meta, Threads’in aylık 100 milyon civarında aktif kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Bir API ve üçüncü taraf uygulama ekosistemi bu sayıyı mutlaka ileriye taşımayacak, ancak insanların ağı alternatif yollarla keşfetmeleri için yol gösterecek.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon