Ticaret Bakanlığı, Dijital Platformlara 2023’te 166 Milyon TL Ceza Kesmiş!

Büşra Koça
A+A-
Reset

Ticaret Bakanlığı, dijital içerik platformlarına uyguladığı cezalar hakkında bir duyuru yaptı. Yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı başından bu yana gerçekleştirilen incelemeler sonucunda 166 milyon TL değerinde ceza uygulanmış.

Bakanlık yetkilileri, müşteri şikayetlerinin titizlikle değerlendirildiğini belirterek, özellikle sözleşme yenilemelerinde talep veya onay alınmaması, haksız ödemelerin yapılması ve sözleşme iptal süreçlerinin uzaması gibi konularda yoğunlaştıklarını ifade etti. Hangi dijital içerik platformlarına ceza kesildiği konusunda ise Bakanlık’tan henüz bir açıklama gelmedi.

Ticaret Bakanlığının açıklaması:

Ticaret Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızı mağdur edebilecek her konu değerlendirilerek gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikâyetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idarî para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık Müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

Haksız Tahsilat ve İade Süreçlerindeki Mağduriyete 166 Milyon Türk Lirası Ceza Uygulandı

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık olarak tüketici haklarının korunması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon