WhatsApp Android’de İki Faktörlü Doğrulamaya Yüz Tanıma ve Parmak İziyle Şifresiz Girişi Getiriyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

Android WhatsApp kullanıcıları, artık şifre yazmak yerine telefonlarının yüz tanıma veya parmak izi tarayıcısını kullanarak hesaplarına güvenli bir şekilde giriş yapabilecek.

Android’deki WhatsApp kullanıcıları güvensiz ve can sıkıcı SMS iki faktörlü kimlik doğrulamasına elveda diyebilir. Meta’nın sahibi olduğu şirket, X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, tüm Android kullanıcılarına şifresiz geçiş anahtarı özelliğini desteklediğini duyurdu. Yeni güvenlik seçeneği, WhatsApp kullanıcılarının hesaplarının kilidini açmak ve hesaplarına erişmek için cihazlarının yüz, parmak izi veya pin güvenliğini kullanmalarına olanak tanıyarak, geçen hafta kullanıcılardan geçiş anahtarları oluşturmalarını isteyen Google’ın öncülüğünü takip ediyor.

Passkeys daha önce WhatsApp tarafından beta kanalında test ediliyordu, ancak şimdi Android’de uygulamanın normal kullanıcılarına geliyor. Meta’ya iOS uyumluluğu hakkında The Verge’ü tarafından ulaşıldı ve iPhone’larda WhatsApp geçiş anahtarları için destek konusunda henüz bir açıklama yapılmazken, Android desteği önümüzdeki hafta veya aylar içinde sunulacağı belirtildi.

WhatsApp’ın şifre desteği eklemesiyle birlikte, bir veri ihlalinde çalınabilecek ya da kimlik avı yoluyla ele geçirilebilecek bir şifreyi asla ezberlemek zorunda kalmama yolunda bir adım atılmış oldu.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon