X(Twitter) Yanlış Bilgi Yayma Nedeniyle Avrupa Birliği’yle Karşı Karşıya Gelebilir

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Daha önce Twitter olarak bilinen X şirketi, platformundaki yanlış bilgi miktarı nedeniyle yakında kendisini Avrupa Birliği yetkilileriyle karşı karşıya gelebilir. Yeni bir AB raporuna göre, platform yanlış bilginin yayılmasında çok büyük bir role sahip.

AB, Dijital Hizmetler Yasası’nın bir parçası olarak platformların yanlış ve dezenformasyonla mücadelesine ilişkin ilk raporunda bulgularını paylaştı. Kısa bir süre önce yürürlüğe giren kapsamlı yasa, büyük platformların yanlış bilgileri ele alışlarıyla ilgili ayrıntıları açıklamalarını gerektiriyor. Düzinelerce şirket ayrıca dezenformasyon konusunda gönüllü bir “Uygulama Kuralları” kabul etti. X, Mayıs ayında anlaşmadan çekildiğini duyurmuş, ancak şirket DSA kapsamında gerekli olan daha katı dezenformasyon politikalarına bağlı kalacağını söylemişti.

Rapor, X’in platformundaki dezenformasyon hacmi ve bu tür paylaşımların çektiği etkileşim söz konusu olduğunda daha büyük rakiplerinin çoğunu geride bıraktığını ortaya koydu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova yaptığı açıklamada, “X yanlış/dezenformasyon paylaşımlarının en yüksek oranda olduğu platformdur” dedi. Rapor ayrıca X’in yanlış bilgi ve dezenformasyonun keşfedilebilirliğinde en üst sırada yer aldığını, onu Facebook ve Instagram’ın izlediğini ortaya koydu.

The Guardian’ın aktardığı yorumlara göre, Musk’ın Twitter’ın uygulama kurallarından çekilmesi nedeniyle “paçayı kurtaramayacağını” da söyledi. “Twitter/X için mesajım, uymak zorunda olduğunuzdur. Ne yaptığınızı izliyor olacağız.”

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon