YouTube, Reklam Vermek İsteyenlere Yapay Zeka Paketi ‘Spotlight Moments’i Sunuyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

YouTube, bu sabah “Spotlight Moments” adlı yeni bir reklam paketini tanıtarak Google yapay zekasını reklamverenler için kullanmaya başladığını duyurdu.

Buradaki fikir, belirli bir kültürel anla ilgili en popüler YouTube videolarını otomatik olarak tanımlamak için yapay zekadan yararlanmak. Örnek verecek olursak Cadılar Bayramı, Oscar gibi büyük bir ödül töreni veya bir spor etkinliği gibi. Reklamveren daha sonra, videoların dinamik olarak güncellenen oynatma listeleri halinde düzenlendiği markalı bir YouTube kanalında konuya veya etkinliğe atıfta bulunan videolarda reklam yayınlayabilecek.

Pazarlama ajansı GroupM, reklam müşterilerine Spotlight Moments’a erişim sunan ilk şirket olarak yapay zeka destekli yeni teklife çoktan dahil oldu.

YouTube, Reklam Vermek İsteyenlere Yapay Zeka Paketi 'Spotlight Moments'i Sunuyor

Tüketiciler Google’ın çeşitli yapay zeka geliştirmeleriyle sohbet robotu Bard veya entegre yapay zeka arama deneyimi SGE gibi ürünler aracılığıyla etkileşime girebilse de, yapay zeka hangi reklamları, nerede ve neden gördükleri de dahil olmak üzere tüketiciye yönelik bir dizi başka ürüne güç veriyor. Spotlight Moments ürünü, YouTube tarafından başlatılan yapay zeka destekli birkaç ilerlemeden yalnızca biri ve Video Reach ve Video View kampanyaları gibi Google yapay zekasından yararlanan diğer yapay zeka kampanyalarına katılıyor.

Şirket, Video Erişim Kampanyalarını yayın içi, akış içi ve YouTube Shorts ile birlikte kullanan reklamverenlerin, kampanyalarının yalnızca yayın içi ile karşılaştırıldığında %42 daha düşük bir BGBM ile %54 daha fazla erişim sağladığını gördüğünü söylüyor. Geçen ay lansmanı yapılan Video Görüntüleme kampanyaları, testler sırasında yalnızca akış içine kıyasla %40 daha fazla görüntüleme ve %30 daha düşük görüntüleme başına maliyet sağladı. Video Erişim Kampanyaları ise Kasım ayında kullanıma sunulacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon