Youtube, Shorts Algoritmasının Nasıl Çalıştığını Açıkladı

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

YouTube bu hafta, içerik oluşturucuların kısa video platformu YouTube Shorts ile ilgili sorularını yanıtlamayı amaçlayan yeni bir video yayınladı. Yanıtlanan sorular, Shorts algoritmasının uzun biçimli YouTube’dan nasıl farklı olduğundan neyin görüntüleme sayılacağına ve Shorts’taki potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak isteyen içerik oluşturucular için diğer en iyi uygulamalara kadar uzanıyordu.

YouTube, TikTok ve Instagram’ın yaptığı gibi algoritma ayrıntılarını yayınlayarak gizli formülünü açıklamak zorunda olmasa da, Shorts için video hazırlayan içerik oluşturuculara yol göstermeyi amaçlayan bazı üst düzey bilgiler sundu.

Shorts’un ürün lideri Todd Sherman’a göre Shorts algoritması, insanların izlemek için videolara dokunduğu uzun form algoritmasından farklı, esasen daha sonra daha fazla öneriyi yönlendiren belirli bir seçim yapıyor. Ancak Shorts’ta insanlar bir sonraki adımın ne olduğunu bilmeden içerikler arasında geziniyor. Her iki öneri sistemi de insanların değer vereceği ve keyif alacağı videoları sunmak üzere tasarlanmış olsa da, Shorts akışı daha çeşitli bir akışa öncelik veriyor çünkü insanlar uzun formda belki 10 veya 20 videoya karşılık yüzlerce video arasında geziniyor.

Sherman ayrıca, Shorts’taki her izlenen videonun bir görüntüleme olarak sayılmadığını belirtti, ilk kareyi görüntülemenin bir görüntüleme olarak sayıldığı diğer bazı platformlardan bir fark. (TikTok’un bir video oynatılmaya başlar başlamaz görüntülemeleri saydığı söyleniyor). Ancak Shorts’ta, görüntülemenin kullanıcının izleme niyeti olduğunu yansıtması amaçlanıyor, böylece içerik oluşturucular birisinin görüntüyü izlemek istediğine dair “anlamlı bir eşiğe” sahip oluyor.

Şirket görüntüleme eşiğinin ne olduğunu yayınlamıyor çünkü zaman zaman bu kriterde değişiklikler yapıyor ve insanların sistemde oyun oynamaya çalışmasını istemiyor.

Buna ek olarak Sherman, içerik oluşturucuların videolarının izlenmesini sağlayan belirli bir uzunluk olmadığını, bunun yerine içerik oluşturucuların hikayelerini anlatmak için ne kadar süreye ihtiyaç duyduklarını düşünmeleri gerektiğini söyledi. Ancak Shorts’un YouTube’un kendisiyle arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmamak için 60 saniye ve altındaki videolara odaklanmaya devam edeceğini de vurguladı. Bu, kısa formatı ilk kez popüler hale getirdikten sonra içerik oluşturucuların daha uzun videolar kaydetmesine izin vermeyi deneyen rakip TikTok’tan daha farklı.

Ürün yöneticisi tarafından sunulan bir başka ilginç bilgi de YouTube’un Shorts içerik oluşturucularının YouTube’da olduğu gibi özel küçük resimler yapmakla uğraşmasını istemediğiydi, çünkü çoğu küçük resim hiç görülmüyor.

Küçük resimlerin görüntüleneceği Shorts video alanı sadece Shorts deneyimine bir giriş noktası, ancak bir kez kaydırdığınızda diğer videoların küçük resimlerini göremezsiniz. Yayınlanan kısa mesajların sayısı da ilgi çekmede bir faktör değil, nicelikten ziyade nitelik önemli.

Sherman ayrıca kısa videoların neden bazen yükselişe geçip sonra görüntülenme sayılarının düştüğünü ve içerik oluşturucuların “sıkışıp kaldıklarından” şikayet etmelerine yol açtığını da açıkladı.

Sherman, “Algoritmanın insanları bulmaya, içerik oluşturuculara bir izleyici kitlesi bulmaya çalışan kısımları var,” diye açıkladı. “Ve bazen bu algoritmalar gidip etkili bir şekilde bir çekirdek kitle bulacak, videonuzu beğenebilecek bir dizi insan bulacak. Ve bunun nasıl gittiğine bağlı olarak, çok daha fazla trafik alabilir veya azalabilir” dedi.

Ayrıca, spam olarak görülme riski göz önünde bulundurulduğunda, Shorts’u silip yeniden yayınlamamayı tavsiye etti.

Şirket, Short’ların uzun biçimli videolara zarar vereceğini düşünmediğini, aksine Eylül ayı sonuna kadar içerik oluşturucuların Short’larından uzun biçimli videolarına bağlantı vermelerini sağlayacak yöntemler sunmayı planladığını söylüyor. Ancak kısa bir süre önce spam önleme tedbiri olarak Shorts deneyiminin diğer bölümlerindeki bağlantıları devre dışı bıraktı.

YouTube’un başka bir yerinde şirket, çok fazla yükleme yapan kanalların (örneğin birden fazla güncel yüklemesi olanların) hepsinin bir rafta bir araya getirileceği yeni bir özelliği test edeceğini söylüyor. Bu şekilde, izleyiciler o kanaldaki her şeyi keşfedebilecek, ancak bunlar abonelik akışındaki diğer videoları aşağı kaydırmayacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon