YouTube’un Reklam Engelleme Aracı Kullananlara Karşı Yaptığı Yaptırım İşe Yaradı

Büşra Koça
A+A-
Reset

Reklam engelleme şirketleri YouTube’un değişikliklerinin kendilerine zarar verdiğini söylüyor.

YouTube’un reklam engelleyicilere yönelik baskısı, onları üreten şirketlere zarar veriyor. Çok sayıda reklam engelleme şirketi, YouTube’un web sitesinde reklam engelleyiciler etkinken video izlemeye çalışan kişilere uyarılar göstermeye başlamasının ardından binlerce kişinin kaldırdığını söylüyor.

Şirketlerden biri olan AdGuard, Wired’a yaptığı açıklamada, 9 Ekim’den bu yana her gün 11.000’den fazla kişinin Chrome uzantısını kaldırdığını, YouTube değişikliği uygulamadan önce günde 6.000 kaldırma işleminin gerçekleştiğini söyledi. Şirketin CTO’su Andrey Meshkov Wired’a yaptığı açıklamada, 18 Ekim’de 52.000 kişinin AdGuard’ı kaldırdığını söyledi.

Bir başka reklam engelleme şirketi olan Ghostery, Ekim ayında kullanımının sabit kaldığını, günlük yükleme ve kaldırma sayısının üç ila beş katına çıktığını söyledi. Özellikle şirket, ürünü neden kaldırdıklarına dair bir anketi dolduran kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasının, bu aracın artık YouTube ile çalışmadığı için yaptıklarını söylediğini belirtti.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon