Apple CEO’su Tim Cook Üretken Yapay Zeka Konusunda: ‘Oldukça Fazla Yatırım Yapıyoruz’

Tibet Tan Aksoy
A+A-
Reset

Apple yöneticileri, 2023’ün dördüncü mali çeyreğini kapsayan bugünkü kazanç görüşmelerinde analistler ve yatırımcılarla bir soru-cevap oturumu düzenledi. Apple CEO’su Tim Cook’a Apple’ın üretken yapay zekadan nasıl para kazanabileceği soruldu ve o da bu konuda yorum yapmayı reddetti, ancak Apple’ın yapay zekaya “oldukça fazla yatırım yaptığını” ve üretken yapay zekayı içeren ürün geliştirmeleri olacağını söyledi.

Yapay zeka ve makine öğrenimi ile neler yaptığımıza ve bunları nasıl kullandığımıza bakarsanız, bunların gönderdiğimiz her ürünün ayrılmaz bir parçası olan temel teknolojiler olduğunu görürsünüz.

iOS 17’yi gönderdiğimizde, Kişisel Ses ve Canlı Sesli Posta gibi özellikler içeriyordu. Yapay zeka bu özelliklerin merkezinde yer alıyor. Saat ve telefondaki Düşme Algılama, Çarpışma Algılama ve saatteki EKG gibi hayat kurtaran özelliklere kadar gidebilirsiniz. Bunlar yapay zeka olmadan mümkün olmazdı. Bunları bu şekilde nitelendirmiyoruz, çünkü tüketici faydalarına göre adlandırıyoruz, ancak arkasındaki temel teknoloji yapay zeka ve makine öğrenimi.

Üretken yapay zeka açısından, açıkçası devam eden çalışmalarımız var. Bu konuda ayrıntıya girmeyeceğim çünkü bunu yapmıyoruz ama yatırım yaptığımıza emin olabilirsiniz. Oldukça fazla yatırım yapıyoruz. Bunu sorumlu bir şekilde yapacağız. Zaman içinde bu teknolojilerin merkezinde yer aldığı ürün geliştirmeleri göreceksiniz.

Cook, Apple’ın üretken yapay zeka teknolojisine girerken ” sorumluluk sahibi ” olmayı planladığını söyledi ve özelliklerin zaman içinde ortaya çıkacağını öne sürdü. Güncel söylentiler Apple’ın 2024 yılı için bazı önemli yapay zeka güncellemeleri planladığını ve bunlardan bazılarının üretken yapay zekayı kullanabileceğini gösteriyor.

Raporlara göre Apple, üretken yapay zeka araştırmaları ve ürün geliştirme için milyarlarca dolar harcıyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon