Apple Watch Ultra, 2025 Yılında MicroLED Ekran Teknolojisiyle Gelecek

A+A-
Reset

Apple’ın en yeni Apple Watch Ultra 2, 3.000 nit gibi yüksek parlaklık seviyelerine ulaşan yükseltilmiş bir ekranla geliyor. Apple’ın ürünleri için kendi bünyesinde microLED ekranlar üzerinde çalıştığını daha önce duymuştuk, ancak şirketin bunları iPhone serisine dahil etmeye karar vermesi biraz zaman alacak. Yeni bir rapor, Apple’ın microLED ekranlara geçişinin 2025 yılında Apple Watch Ultra ile başlayacağını iddia ediyor.

Apple, 2025 yılında Apple Watch Ultra ile başlayarak tüm ürün serisini microLED ekran teknolojisine geçirmeyi planlıyor

Instant Digital adlı bir Weibo sızıntısına göre, bir sonraki büyük Apple Watch Ultra yükseltmesi bir microLED ekran barındıracak. Son sızıntı, geçiş ve lansman zaman dilimi ile ilgili geçmiş söylentileri doğruluyor. Ekran analisti Ross Young bu haberi ilk olarak bu yılın Ocak ayında ortaya atmıştı. TrendForce, cihazın bazı gecikmeler yaşayabileceğine ve lansmanın 2026’ya erteleneceğine inanıyordu.

Eğer bu teknolojiye aşina değilseniz, Apple Watch Ultra’daki microLED ekran, mevcut modelden en az yüzde 10 daha büyük olacak 2,12 inçlik bir ekrana sahip olacak. microLED ekran teknolojisi gelişmiş parlaklık seviyelerine, daha iyi kontrast oranına ve daha derin siyahlara olanak tanıyacak. Mark Gurman, Apple Watch Ultra ile ilk kez tanıtılmasının ardından Apple’ın ekran teknolojisini iPhone ve iPad de dahil olmak üzere tüm ürün serisine getireceğine inanıyor.

Gurman, Apple’ın tüm ürün gamında microLED ekran teknolojisine geçme hamlesinin Apple Silicon geçişine benzediğini öne sürüyor. Apple Silicon ile şirket, üzerinde hiçbir kontrolü olmayan Intel tabanlı işlemcilerden bağımsızlığını kazanmıştı. Ekran tarafında ise Apple, iPhone’un OLED panelleri için büyük ölçüde Samsung’a güveniyor. Şirket, microLED ekran teknolojisi hazır olduğunda gelecekte ekranlar için Samsung ile ortaklığını azaltmayı veya sona erdirmeyi hedefliyor.

Apple’ın ekran üretimi konusunda Samsung’a karşı nasıl rekabet edeceği ve bunun pazarda nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Görünüşe göre Apple, microLED ekran teknolojisine geçişine 2025 yılında büyük bir Apple Watch Ultra yükseltmesinin piyasaya sürülmesiyle başlayacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon