Apple’ın Mobil Cihazlar İçin Pil Teknolojisi Geliştirdiği Söyleniyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

Apple, gelecekteki cihazları için kullanabileceği şirket içi teknolojiyi geliştirmeye istekli olduğu için tedarikçilerine olan bağımlılığını azaltmayı planlıyor. Apple’ın 2025’ten sonra iPhone’lara gelebilecek yeni nesil pillerini geliştirmeyi planladığını öğrendik.

Apple, yeni bir malzeme bileşimi kullanan yüksek performanslı pil teknolojisini kendi bünyesinde geliştiriyor

ETNews tarafından yayınlanan bir rapor, Apple’ın “birkaç yıldır” yeni pil teknolojisi üzerinde çalıştığını ve 2025 yılında ticari amaçlarla ortaya çıkacağını öne sürüyor. Apple, gelecekteki cihazlarının bileşenlerini geliştirmek için oldukça fazla yatırım yapıyor. Şirketin yaklaşımı Intel’den kendi bünyesindeki M serisi çiplere geçişine benzeyecek. Önümüzdeki yıllarda şirketten yeni ekran ve pil teknolojisi beklenebilir.

Rapora göre, batarya öncelikle iPhone için tasarlanacak. Ancak performansın şimdikinden daha iyi olması halinde iPad ve ek ürünlere de genişletilebilir. Şirketin anot ve katot malzemelerini içeren materyallerin geliştirilmesinde aktif rol aldığı bildiriliyor. Amaç, mevcut seçeneklere kıyasla önemli iyileştirmelerle sıfırdan yepyeni bir pil geliştirmek.

Apple'ın Mobil Cihazlar İçin Pil Teknolojisi Geliştirdiği Söyleniyor

Eğer aşina değilseniz, anot malzemesi yoğunluk, çıkış ve kararlılık gibi pilin performansını belirler. Şirket, mevcut pil bileşiminden tamamen farklı olan nikel, kobalt, manganez ve alüminyum karışımından oluşan bir katot malzemesi geliştiriyor. Bataryanın performansını artırmak için şirket karbon nanotüpleri de değerlendiriyor.

Apple’ın pil teknolojisini geliştirdiği söylentisi, Apple Car söylentileri kadar eski. Şirket, batarya geliştirme çalışmaları için Samsung SDI’dan bir yöneticiyi işe aldı. Rapor, yeni pil teknolojisinin 2025’ten sonra ürünlerde kullanılabileceğini, ancak son sözün Apple’a ait olduğunu belirtiyor.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon