Xbox, Inworld AI İle Ortaklık Kurdu! Oyunlara Yapay Zeka Destekli Karakterler Geliyor

Büşra Koça
A+A-
Reset

Xbox, Microsoft’un kendi Azure OpenAI hizmetinin yanı sıra şirketin üretken yapay zeka teknolojisinden yararlanmak için Inworld AI ile uzun yıllara dayanan bir ortaklık imzaladığını duyurdu.

Amaç, oyun yaratıcıları için çok platformlu bir yapay zeka araç seti oluşturarak diyalog, hikaye ve görevler tasarlama konusunda stüdyoları güçlendirmek.

Araç setinin ana özellikleri:

  • Oyun tasarımcılarına daha yaratıcı fikirler keşfetmeleri için yardımcı olan ve onları güçlendiren, komutları ayrıntılı senaryolara, diyalog ağaçlarına, görevlere ve daha fazlasına dönüştüren bir yapay zeka tasarım yardımcı pilotu.
  • Oyun istemcisine entegre edilebilen ve oyuncuların deneyimlemesi için dinamik olarak oluşturulan hikayeler, görevler ve diyaloglarla tamamen yeni anlatılara olanak tanıyan bir yapay zeka karakter çalışma zamanı motoru.

İlginç bir şekilde, bu araç seti sadece Xbox Studios’a özel olmayacak, dolayısıyla üçüncü taraf şirketler de bundan faydalanabilecek. Inworld AI CEO’su Ilya Gelfenbeyn, şirketin web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında araç seti hakkında daha fazla bilgi paylaştı.

Peki ya yapay zekayı kullanarak üretim sırasındaki zaman ve kaynak kısıtlamalarını azaltıp yalnızca daha hızlı sevkiyat yapmakla kalmayıp aynı zamanda daha geniş ve sürükleyici dünyalar ve hikayeler oluşturabilseydiniz? Xbox ile birlikte geliştirdiğimiz yapay zeka yardımcı pilotunun arkasındaki fikir bu. Oyun geliştiricilerinin asistanı olarak yardımcı pilotumuz, bu yaratıcı fikirlerin tohumlarını alacak ve onları diyalog ağaçları, görevler ve daha fazlasıyla tamamlanmış ayrıntılı senaryolara dönüştürecek.

Inworld’ün amacı, karakterlere ve sanal dünyalara daha önce hayal bile edilemeyecek bir şekilde hayat vermek – senaryolaştırılmış bir oyuncu-karakter dinamiğinden, oyuncuların eylemlerine ve seçimlerine gerçek zamanlı olarak uyum sağlayan ve oyunculara daha önce hiç olmadığı gibi bir eylemlilik ve katılım duygusu sağlayan bir dinamiğe geçmek. Çalışma zamanında birden fazla yapay zeka modelinin düzenlenmesi, karakter motorumuzun dinamik ve duyarlı karakter ifadelerine, jestlere, diyaloglara ve eylemlere güç vermesini sağlıyor.

Karakter motorunun yeteneklerini genişletmek, hem motorun yapay zeka modalitelerini genişletmeye hem de çalışma zamanında performans için optimize etmeye ikili bir vurgu yaparak işbirliğinin temel odak noktası olacak.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon