OpenAI, Kendi GPT’nizi Oluşturabileceğiniz ve Para Kazanabileceğinizi Duyurdu!

Büşra Koça
A+A-
Reset

OpenAI, kullanıcıların kendi GPT’lerini oluşturabilmesine ve para kazanmasına olanak sağlayacak.

OpenAI, herkesin popüler diyalogsal yapay zeka sisteminin kendi versiyonunu oluşturmasının bir yolu olan GPT’leri duyurarak ChatGPT’nin üzerindeki kayışı bugün çıkardı. Sadece eğlence ya da üretkenlik için kendi GPT’nizi yapmakla kalmayacak, aynı zamanda yakında GPT Mağazası adını verdikleri bir pazarda yayınlayabilecek ve belki de bu süreçte biraz para kazanabileceksiniz.

OpenAI’nin San Francisco’daki geliştirici gününde duyurulan yeni özellikler, yapay zeka pazarına daha esnek bir yaklaşımı temsil ediyor. Bu yeni sistemler, genel amaçlı yapay zeka sistemlerinin yeteneklerini artırarak daha genel amaçlı hale gelmelerini sağlıyor. Ancak aynı zamanda, OpenAI, kendi yaratıcılıkları kadar başkalarının yaratıcılığına da değer vererek, Apple gibi diğer şirketlerin stratejisinden bir sayfa alıyor. Yani OpenAI, yalnızca kendi ürünleri için değil, diğerlerinin de bu platforma başvurabileceği bir çözüm sunma yolunda ilerliyor.

Kurucu ve CEO Sam Altman sahnede “İnsanlara araçları verirseniz, harika şeyler yapacaklarına inanıyoruz” dedi.

OpenAI, “GPT” adını verdiği bir sistemle özel yapay zeka modelleri oluşturmanıza olanak tanıyor. Bu GPT’ler, kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan basit veya karmaşık amaçlar için tasarlanabilir. Örneğin, yemek tariflerini içeren bir GPT oluşturabilirsiniz, böylece hangi malzemelerin bir çorba için gerektiğini hızlıca öğrenmek için sorular sorabilirsiniz. Aynı şekilde, geniş bir fantezi serisi hakkında bilgi sahibi olan bir GPT oluşturarak, örneğin “Sir Roderick Random kim?” gibi soruları cevaplandırabilirsiniz. Ayrıca, daha teknik düşünen bir geliştirici veya şirket olarak, tescilli kodlarınıza yönelik özel bir GPT oluşturabilirsiniz, böylece başkaları kendi stillerini kontrol etmek veya uyumlu kodlar üretmek için hızlı bir şekilde kullanabilir.

OpenAI, Kendi GPT'nizi Oluşturabileceğiniz ve Para Kazanabileceğinizi Duyurdu!

Sadece ChatGPT ile sohbet ederek ve ne istediğinizi anlatarak bir GPT yapmak mümkün – bunu yakında test edebileceğiz. Altman, “Aslında bir GPT’yi sadece onunla konuşarak dil ile programlayabilirsiniz” dedi.

Belki de bugün yapılan en etkili duyuru, OpenAI’nin GPT Store’u oldu; bu GPT’lerin dağıtılacağı ve nihayetinde para kazanılacağı bir platform olacak: Bu ayın ilerleyen günlerinde, doğrulanmış kullanıcıların eserlerini içeren GPT Mağazasını açıyoruz.GPT’ler mağazaya girdikten sonra aranabilir hale gelecek ve liderlik tablolarında yükselebilecek. Ayrıca üretkenlik, eğitim ve “sadece eğlence için” gibi kategorilerde karşılaştığımız en yararlı ve keyifli GPT’leri öne çıkaracağız.Önümüzdeki aylarda, GPT’nizi kaç kişinin kullandığına bağlı olarak para da kazanabileceksiniz.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon