Genesis, Kripto Para Ticareti Hizmetlerini Sona Erdirdi.

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Genesis, Digital Currency Group’un (DCG) bir iştiraki olarak faaliyet gösteren ve Britanya Virjin Adaları şubesini kullanarak kripto para spot ve vadeli işlemlerini sonlandırma kararı aldı. 14 Eylül’de bir Genesis temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre, bu karar gönüllü ve ticari sebeplerle alındı. Genesis, Genesis Global Capital (GGC) adlı uluslararası bir bölümü aracılığıyla Britanya Virjin Adaları’nda ticaret hizmetleri sunuyordu.

Bu karar, DCG’ye bağlı bir diğer kuruluş olan Genesis Global Trading’in Ocak ayında benzer bir adım atmış olmasının ardından geldi. Genesis Global Trading de aynı şekilde kripto spot ticaret hizmetlerini gönüllü ve ticari nedenlerle sonlandırmıştı. GGC’nin uluslararası birimiyse o dönemde hala spot ve vadeli işlem ticareti sunmaya devam ediyordu.

Piyasadaki ciddi dalgalanmalar nedeniyle GGC, Kasım 2022’de para çekme işlemlerini geçici olarak durdurmuştu. Ocak ayında önemli işten çıkarmalar yaşandı ve ardından New York’ta 11. Bölüm iflas başvurusu yapıldı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Genesis’i ve kripto para borsası Gemini’yi Gemini’nin Earn programı aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetlerin pazarlamakla suçladı.

Geçen yıl, DCG’nin birçok iştiraki ve kripto işletmesi, iflaslar, yasal sorunlar ve düzenleyici endişeler nedeniyle büyük ilgi çekti. Genesis, çöküşünün nedeni olarak kripto borsası FTX’in başarısızlığından kaynaklanan kayıpları gösterdi.

DCG, Ağustos ayında Genesis ile alacaklıların fonlarının büyük bir kısmını geri alma yolunda bir ön anlaşma yaptığını açıkladı. Ancak Genesis’in en büyük 50 borçlusuna 3,5 milyar dolarlık bir borcu bulunuyor, bu da kredi verenlerin anlaşmayı yetersiz bulmalarına neden oldu.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon