iPhone 15’in, 128 GB Depolama, 8 GB RAM İle Geleceği Söyleniyor

Çağlar Enes Sezgün
A+A-
Reset

Apple önümüzdeki hafta Salı günü ‘Wonderlust’ etkinliğinde iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerini duyuracak. Daha önce ‘Pro’ modellerinin yeni bir titanyum yapı ve yeni bir kamera sistemi sayesinde bu kez büyük bir fiyat artışıyla piyasaya sürüleceğini duymuştuk. Ayrıca ‘Pro’ modellerindeki temel depolama alanının 128GB’tan 256GB’a çıkarılacağı da söyleniyordu. Bir son dakika raporu, iPhone 15 Pro modellerinin 128GB temel depolama alanına bağlı kalacağını ancak 8GB RAM’i artıracağını gösteriyor.

Apple, iPhone 15 Pro modellerinde 8GB RAM ile 128GB temel depolama kapasitesine bağlı kalacak

Bir raporda, Apple’ın tüm iPhone 15 ve iPhone 15 Pro serisinin fiyatını artırmayı planladığını duyduk. Standart modeller, her iki model için de potansiyel olarak 50 $ gibi küçük bir fiyat artışıyla gelecek, ancak ‘Pro’ modelleri büyük bir fiyat artışına bağlı kalacak. Fiyat artışının 100 ila 200 dolar arasında olabileceği belirtiliyor. TrendForce tarafından hazırlanan yeni bir araştırma notunda (9to5mac aracılığıyla), Apple’ın temel model için depolama kapasitesini aynı tutarken fiyatı 100 dolar artıracağı belirtiliyor.

Haberin doğruluk payı varsa, iPhone 15 Pro 1.099 dolardan, iPhone 15 Pro Max ise 1.199 dolardan satışa sunulabilir. Raporda ayrıca Apple’ın ‘Pro’ modellerinde söylentilere göre 2TB depolama seçeneğinin aksine 1TB depolama seçeneğine bağlı kalacağı belirtiliyor. Fiyat artışının ana nedeni paslanmaz çelikten daha pahalı olan yeni titanyum yapı ve daha büyük olan ‘Pro’ modelindeki yeni periskop kamera lensi.

Devam eden enflasyon nedeniyle malzeme daha pahalı hale geldikçe şirketin fiyatları arttırması mantıklı. Şu anda, Apple’ın iPhone 14 Pro Max için 256GB seçeneği nihai fiyata fazladan 100 $ ekliyor. Bunun anlamı, eğer şirket iPhone 15 Pro modellerinin fiyatını 200 dolar artırmayı planlıyorsa, ancak o zaman 256 GB depolama kapasitesi sunmayı düşünebilir.

Araştırma notlarında ayrıca iPhone 15 Pro modellerinde, iPhone 14 Pro modellerindeki 6GB RAM’den daha yüksek olan 8GB RAM’e yer verileceği belirtiliyor. Ekstra RAM, takılmalar ve gecikmeler olmadan akıcı bir kullanıcı deneyimi sağlarken daha iyi çoklu görev yetenekleri sunabilir.

infozon

 Her hakkı saklıdır @2023 infozon